Uživatelské jméno

Heslo

RC PORTAL

autor zpráva
ivoss
modelár

Příspěvků: 69

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 09:55 | odkaz na příspěvek
frto:
Dnes som si konečne zalietal. Trochu pofukovalo a keď mi vietor odniesol betu asi tak 400m odomňa tak mi nebolo všetko jedno ale našťastie sa mi podarilo vrátiť. Tu je krátke video z letu http://www.youtube.com/watch?v=wrYbFeUH2Go&feature=youtu.be Budem rád ak mi poviete čo robím zle. Hlavne pri lete proti vetru mám dosť problém. Pristátie bolo síce celkom fajn až na to miesto (pasú sa tam kravy a zostávajú tam po nich nebezpečné nástrahy )


co robis zle? podla videa mykas s vyskovkou alebo mas zle tazisko... neustale pritiahnutie hore, lietadlo spomali, potom sa zase zhupne dole a zase pritiahnes a takto dokola skus menej mykat packami, pomale a jemne pohyby skus letiet rovno, nie ako na husenkovej drahe
Bydlisko: BA,SC
frto
modelár

Příspěvků: 21

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 11:22 | odkaz na příspěvek
Ťažisko mám na úrovni uhlíkovej tyčky ktorá je v krídlach, myslím že to by malo byť v poriadku nie?
Bydlisko: Žilina ( 34 rokov )
ivoss
modelár

Příspěvků: 69

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 12:28 | odkaz na příspěvek
tak potom bude chyba v ovladani (v tebe) robit plynulejsie pohyby, nie ako na klavesnici ktora je bud stlacena, alebo nestlacena... ale to su asi take bezne zaciatky, kedy ma clovek tendenciu mykat s packami... tak sa len snaz robit pomalsie a plynulejsie pohyby, hlavne tou vyskovkou
Bydlisko: BA,SC
frto
modelár

Příspěvků: 21

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 16:04 | odkaz na příspěvek
Ďakujem za radu. Budem sa snažiť
Bydlisko: Žilina ( 34 rokov )
milos.b
modelár

Příspěvků: 1210

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 18:56 | odkaz na příspěvek
frto:
Ťažisko mám na úrovni uhlíkovej tyčky ktorá je v krídlach, myslím že to by malo byť v poriadku nie?

Nerád sa Vám do toho miešam, ale :
po prvé: - to ťažisko vôbec nie je v poriadku, daj ho podľa návodu t.j. 62mm od nábežky - podľa toho videa sa domnievam, že máš Betu "veľmi ťažkú na nos"
po druhé: - skontroluj, či máš všetky "kormidlá" v neutrále - hlavne výškovku a krídielka
po tretie: - pokiaľ máš Tx Cadet 4, čiže nemáš možnosť si v Tx nastaviť dvojité výchylky (DR) a Exponenciály (EXPO), tak si nastav menšie výchylky mechanicky na pákach serva a pákach kormidiel - tým budeš mať lietadlo menej citlivé na pohyby kniplov Tx a bude akoby "tupšie".

Zalietaval som kolegovi Betu a môžem povedať, že je dosť "citlivá" na vyváženie a správnu polohu ťažiska (aspoň tá, čo má kolega) - stačilo posunúť ťažisko čo i len o 2-3mm a už to bolo vidieť na letovom prejave, lietať to lietalo, ale bolo to skôr trápenie ako lietanie.
Teraz lieta krásne, nepadá, nikam nebočí a dokonca by sa dalo s ňou lietať aj v termike, no to treba vedieť.
Bydlisko: na "ďalekom Východe" ( 61 rokov )
Flyyer
modelár

Příspěvků: 100

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 19:12 | odkaz na příspěvek
jozomako:
Žiadne diery setová výbava,vrtuľa 6x4,zárez v trupe,niekoľko škaredých havárii a všetko OK. Nič sa nad normu nehreje . Lieta na plný plyn, kolmo hore.Už skoro celý rok. Nevymýšľaj si .

Nic v zlom ale setovy regulator sa s 6x4 hreje jak svina a kolmo hore neleti...To dosvedsia vsetci co betu maju.
Vlastne skusenosti
Bydlisko: Košice
Bumpy_SK
modelár

Příspěvků: 1301

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 20:31 | odkaz na příspěvek
regulator treba vymenit
Bydlisko: Hronske Klacany - Levice
jozomako
modelár

Příspěvků: 15

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 20:45 | odkaz na příspěvek
Lietam s tým setovým regulátorom rok a žiadny problém,trochu sa hreje ale v norme.Nebudem ťa presviedčať ale je to tak.
Bydlisko: PN-BR
modriblesk
modelár

Příspěvků: 50

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 21:50 | odkaz na příspěvek
ja sa na to pozeram takto elektrikarsky:
setovy regulator je konstruovany na 20A (tak som pocul/cital? nepamatam) a asi to robia v cine, tak tolerancia moze byt aj 20%.
podla videa ktore som videl, pri vrtulke 5x4 je odber 15A a pri 6x4 odber 18A, to je 90% toho na co je regulator navrhnuty. ak ho cinania urobia s odchylkou 20% do minusu tak urcite zhory dost rychlo.
ked clovek citi na koncoch chladica na dotyk ze je regulator zohriaty, tak tam moze byt aj 30-40 stupnou C, ale na spoji chladica a chladenej suciastky moze byt kludne aj 100 C.
preto som sa rozhodol ze mu pre istotu trochu pomozem s chladenim.
verim ze mu to neuskodi, a mozno pomoze hlavne v letnom obdobi ked teplota vzduchu je 30-35 C.
Bydlisko: nedaleko NR ( 47 rokov )
jozomako
modelár

Příspěvků: 15

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 10. 2012 o 22:11 | odkaz na příspěvek
Možno máš pravdu ,ten môj asi má toleranciu 20% do plusu,za čo vďačím Čiňanom.
Len to tvoje chladenie,neviem či je vôbec účinné,pre tie malé otvory.
Bydlisko: PN-BR
frto
modelár

Příspěvků: 21

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 12. 10. 2012 o 00:12 | odkaz na příspěvek
mb:
frto:
Ťažisko mám na úrovni uhlíkovej tyčky ktorá je v krídlach, myslím že to by malo byť v poriadku nie?

Nerád sa Vám do toho miešam, ale :
po prvé: - to ťažisko vôbec nie je v poriadku, daj ho podľa návodu t.j. 62mm od nábežky - podľa toho videa sa domnievam, že máš Betu "veľmi ťažkú na nos"
po druhé: - skontroluj, či máš všetky "kormidlá" v neutrále - hlavne výškovku a krídielka
po tretie: - pokiaľ máš Tx Cadet 4, čiže nemáš možnosť si v Tx nastaviť dvojité výchylky (DR) a Exponenciály (EXPO), tak si nastav menšie výchylky mechanicky na pákach serva a pákach kormidiel - tým budeš mať lietadlo menej citlivé na pohyby kniplov Tx a bude akoby "tupšie".

Zalietaval som kolegovi Betu a môžem povedať, že je dosť "citlivá" na vyváženie a správnu polohu ťažiska (aspoň tá, čo má kolega) - stačilo posunúť ťažisko čo i len o 2-3mm a už to bolo vidieť na letovom prejave, lietať to lietalo, ale bolo to skôr trápenie ako lietanie.
Teraz lieta krásne, nepadá, nikam nebočí a dokonca by sa dalo s ňou lietať aj v termike, no to treba vedieť.

Som rád za každú pripomienku. S tým ťažiskom sa skúsim pohrať aby bolo presne tých 62mm od nábežnej hrany. Teraz je cca 64mm od nábežky takže ho potrebujem posunúť viac dopredu lenže baterka sa mi už posunúť nedá. Mám tam dať nejaké závažie?."Kormidlá" mám v neutrále na tom som si dal záležať. Výchylky mám nastavené takmer na najmenšie ako sa dá. Tx mám Cadet4, myslím že na začiatok mi to stačí. A napadlo ma vyrobiť si podvozok namieru (kamarát má 3D tlačiareň). Je to hlúposť alebo to bude dobré?
Bydlisko: Žilina ( 34 rokov )
milos.b
modelár

Příspěvků: 1210

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 12. 10. 2012 o 07:52 | odkaz na příspěvek
Pokiaľ máš bateriu Lipol 3S/1300mAh, čo bola k Bete, tak musíš dať do nosu ešte závažie (alebo ho prilep na baterku), ale najlepšie si kúpiť lipo 3S/2200mAh a dovážiš to s tou baterkou, nebudeš "voziť" zbytočnú hmotnosť a zároveň si aj predĺžiš letový čas.
S tým podvozkom veľmi nezískaš nič, len čo zhoršíš aerodynamické vlastnosti ( videl som video o Bete s podvozkom, tá Beta vyzerá strašne a to nehovorím ešte o letovom prejave), s Betou sa dá pekne pristávať kdekoľvek aj bez podvozku - maximálne spodok olep sklotextilnou páskou proti oderu trupu pri pristáti.
Bydlisko: na "ďalekom Východe" ( 61 rokov )
skylark
modelár

Příspěvků: 1454

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 12. 10. 2012 o 10:04 | odkaz na příspěvek
Flyyer:
jozomako:
Žiadne diery setová výbava,vrtuľa 6x4,zárez v trupe,niekoľko škaredých havárii a všetko OK. Nič sa nad normu nehreje . Lieta na plný plyn, kolmo hore.Už skoro celý rok. Nevymýšľaj si .

Nic v zlom ale setovy regulator sa s 6x4 hreje jak svina a kolmo hore neleti...To dosvedsia vsetci co betu maju.
Vlastne skusenosti

jozomako:
Lietam s tým setovým regulátorom rok a žiadny problém,trochu sa hreje ale v norme.Nebudem ťa presviedčať ale je to tak.

Bumpy_SK:
regulator treba vymenit

Ja mám Betu "jednotku" (najstaršiu verziu) s pôvodným osadením. Je tam 20A regulátor, ktorý sa dosť hreje, mám tam vrtuľu 6x4. Beta neletí kolmo hore, aj keď ťah na plný plyn má slušný. Ale Beta nie je lietadlo, čo má letieť kolmo hore, čiže to nevidím ako závadu...

Nemyslím, že treba regl vymeniť, beží stále a nezhorel. Ale v lete, keď boli tie horúčavy, bol po lietaní teda riadne horúci, tak som ho pre istotu namontoval zvonka, na vonkajší plášť trupu, a káble som ťahal cez malé otvory v stene. To vyriešilo problém dokonale, odvtedy je po lietaní ani nie teplý. Nie je to super estetické, ale mojej Bete to už neublíži, je to už vráskavá babička

Čiže moja rada - chladiť, chladiť, chladiť. Neviem prečo navrhli Betu bez akéhokoľvek chladenia, vnútri je to pekne izolované a teplo nemá šancu odchádzať.
Bydlisko: Prešov ( 54 rokov )
jozomako
modelár

Příspěvků: 15

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 12. 10. 2012 o 13:37 | odkaz na příspěvek
To riešenie umiestniť regulátor mimo trup je najlepšie.
Bydlisko: PN-BR
Bumpy_SK
modelár

Příspěvků: 1301

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 12. 10. 2012 o 14:20 | odkaz na příspěvek
na rcmanii sa jedneho casu riesil regulator v bete, po vymene vraj ozila, co by asi aj bolo logicke, ked to ten regulator nezvlada a hreje sa.
Bydlisko: Hronske Klacany - Levice
  • Odpovědět
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodní stránka
  • 207 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelů
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galerie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazar
  • 0 inzerátov za posledných 24 hodín.
Setkání
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: petog,