Uživatelské jméno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3 4 5 6 7 8
autor zpráva
CAA-UAV
modelár

Příspěvků: 120

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 09:19 | odkaz na příspěvek
Ako už spomenul Jamesom viac ako rok nepoužíva úrad uvedenú skratku. Teraz je to DU(dopravný úrad)/TA(transport authority). Skylark modelov mám cca 20, A3, A1, F1A, V2, M2, F3A, šum, combat. Na diskusiách niekoho z DU/TA nečakajte nakoľko sú teraz zaneprázdnení prechodom na EASA legislatívu. Diskutovať s nimi máte možnosť na každoročne organizovanej konferencii Vzdušný priestor pre všetkých http://www.lvvc.uniza.sk/index.php/sk/vzduch ktorá je voľne prístupná.
Elektromodely uvádzaš že máš letecké vzdelanie, ale tie tvoje otázky ma o tom nepresviedčajú. Už sme mali dva prípady kedy sa lietadlo pri vzlete s aerovlekom muselo vyhýbať modelu v pár metroch nad zemou. Model svojou veľkosťou a rýchlosťou letu je celkom viditeľný na rozdiel od koptéry z ktorej je aj to video. Pri rýchlosti pohybu do cca 5-10 m/s je to v podstate malý statický objekt z lietadla ťažko rozpoznateľný. A video má záber cca 100° až 120°. Ale nevidíš zbytok priestoru okolo a to je problém. Povolenie nemal.
Pravidlá sú na to aby nedochádzalo ku kolíziám, keď vzdušný priestor využívajú viacerí užívatelia.

P.S. Poniektorým zostávajú klapky na očiach aj po zložení FPV okuliarov.
skylark
modelár

Příspěvků: 1454

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 09:45 | odkaz na příspěvek
Už sme mali dva prípady kedy sa lietadlo pri vzlete s aerovlekom muselo vyhýbať modelu v pár metroch nad zemou.
Si robis srandu? Ked ste boli par metrov nad zemou tak bud tam nemal co robit ten model alebo vy. My lietame na oficialnych aj neoficialnych akciach na letisku v Raznanoch a nikdy ku takejto kolizii nedoslo. Pritom tam lietaju aj modely aj lietadla v tom istom case. Skratka, kazdy ma svoj priestor.

Na tom videu z Nitry je zrejme, ze nie je 300 m nad zemou, je urcite do 100 m, takze ziadne lietadla by tam nemali byt, kedze nesmu byt pod 300 m v meste, ci?
Bydlisko: Prešov ( 54 rokov )
CAA-UAV
modelár

Příspěvků: 120

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 10:01 | odkaz na příspěvek
V Nitre je medzinárodné letisko http://airportnitra.sk/ a priestor ATZ zóna je definovaná v AIP SR Vol. III. (VFR) AD 4-LZNI-11 http://aim.lps.sk/web/?fn=1&lng=sk . Pri vzlete a pristátí nie je definovaná minimálna výška. Proste na zem a do vzduchu sa musíš dostať. Je stanovená minimálna výška letiskového okruhu pre motorové 150m a vetrone 50m. Na tom okruhu sa pohybujú lietadlá po vzlete a pred pristátím. Obce Janíkovce a Krškany sú presne pod týmto okruhom. Video nad Janíkovcami má cca 60m nad Krškanmi cca 200m.
skylark
modelár

Příspěvků: 1454

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 10:27 | odkaz na příspěvek
Zaujimave, ze vetron moze letiet 50 m na zemou nad mestom... U nas su aj 13 poschodove domy, jedno poschodie ma vysku 2.6 m (to je vnutorna vyska), je tam este 30 cm panel medzi nimi a na streche je strojovna vytahu, ktora ma takych 2,5 vysku (taky domcek). Cize dom ma vysku okolo 35 m plus minus, to chces povedat, ze 15 m nad nim moze letiet vetron? To sa mi zda divne.... ja viem, ze to je minimalna vyska, ale aj tak mi to pride malo a velmi nebezpecne, hlavne ak sa jedna o bezmotorovy stroj...
Bydlisko: Prešov ( 54 rokov )
CAA-UAV
modelár

Příspěvků: 120

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 10:36 | odkaz na příspěvek
Na letiskovom okruhu nemôžu byť také vysoké stavby. Ak tam chce niekto stavať akúkoľvek stavbu musí mať povolenie leteckého stavebného úradu. A ak sú tam výškové budovy tak tam asi nebude letiskový okruh. Nepoznám presne priestor ktorý popisuješ.
skylark
modelár

Příspěvků: 1454

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 10:41 | odkaz na příspěvek
Ok nechajme to tak, ja suhlasim, ze lietat ponad domy a ludi sa nema. Toho cloveka nepoznam a nemienim tu riesit jeho aktivity.
Bydlisko: Prešov ( 54 rokov )
CAA-UAV
modelár

Příspěvků: 120

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 11:09 | odkaz na příspěvek
Pre ilustráciu ako prilietavajú dnešné výkonné vetrone z preletu aby dosiahli čo najlepší čas na trati.
https://youtu.be/UK5XVGV8eM8?t=35s
DaggyMAC
team RCPortál

Příspěvků: 1734

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 11:30 | odkaz na příspěvek
Dokĺzove zóny v prípade pretekov sú starostlivo vyberané práve kvôli týmto manévrom pre čo najrýchlejší doklz na súťažiach, takže tam by som sa toho nebál. Bežní piloti nedoklzavajú takto na letisko
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
CAA-UAV
modelár

Příspěvků: 120

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 11:35 | odkaz na příspěvek
Aj v rámci tréningu sa takto prilietáva aj na našich letiskách.
skylark
modelár

Příspěvků: 1454

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 3. 2015 o 11:42 | odkaz na příspěvek
Doklzavanie na letisku a lietane ponad obce su dve rozne veci...
Bydlisko: Prešov ( 54 rokov )
elektromodely
modelár

Příspěvků: 241

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 19. 3. 2015 o 11:08 | odkaz na příspěvek
chemistt:
Pre mna bolo na tom článku najzaujímavejšie to že bežia na 5,6 GHz....čiže ak si fuknem vysielač na 5,9....alebo v rámci toho čo maximálne a efektívne zvládne anténa aj vysielač tak by som ich nemusel až tak rušiť nie ?


5,8 GHz pásmo je mimo nich.

Jasné, že kanály nie sú nekonečne strmé (technicky nemožné) - je tam norma, koľko má mať strmosť, a teda nejaká energia tam je vždy aj na iných frekvenciách plus harmonické kmitočty - pozrite nejaké meranie FM signálu na spektrálnom analyzátore, bude to jasné.

Prijímač funguje rovnako - má na vstupe filter pre dané pásmo, ktorý rovnako nie je nekonečne strmý, a teda počuje aj vedľajšie frekvencie, aj keď iba dajme tomu -30dB, ale čím strmší filter (lepšia selektivita), tým nižšia citlivosť, lebo si orezáva okraje aj sám sebe - teda často sa to robí tak, že filter slabý, aby som mal čo najvyššiu citlivosť ("dosah" , keď viem, že nebudem mať rušenie na postranných pásmach. A naopak - keď viem, že mám rušenie na susedných frekvenciách, tak veľmi strmý filter, ale prídem o pár dBm z citlivosti...


CAA-UAV:
Elektromodely uvádzaš že máš letecké vzdelanie


znova tvrdíte, že som niečo uviedol, čo som neuviedol. Toto je presne problém toho uhla pohľadu - keď si niekto niečo vyloží inak, ako je to napísané.



CAA-UAV:
, ale tie tvoje otázky ma o tom nepresviedčajú.


Ktoré konkrétne ? Lebo keď niekto letel v ATZ a mal povolenie, alebo keď letel kľudne aj v CTR a bol v spojení s riadiacim LP, tak tam bez problému MOHOL letieť, pričom na tom videu toto nevidno.



CAA-UAV:
Je stanovená minimálna výška letiskového okruhu pre motorové 150m a vetrone 50m.


OK, teda nič nebráni tomu, aby model letel aj v letiskovom okruhu do 50m AGL, keď tam je vetroň a v pohode do 150m AGL keď tam letí motorák, teda bez problému kedykoľvek do 50m. A je to potom divné, že nič také na webe du nie je.



CAA-UAV:
Už sme mali dva prípady kedy sa lietadlo pri vzlete s aerovlekom muselo vyhýbať modelu v pár metroch nad zemou.


Pár metrov (pár = dva) nad zemou na ktorých súradniciach ? V akej zóne ? Keď to bolo pár metrov AGL v letiskovom okruhu, tak zrejme tam to lietadlo (s posádkou) nemalo čo robiť, keď je tam minimálka až 150m AGL pre motoráky, teda aj aerovlek - to nebol len vetroň, ktorý by tam pár metrov AGL tiež nemal byť, keďže minimum je 50m AGL.



CAA-UAV:
Model svojou veľkosťou a rýchlosťou letu je celkom viditeľný


Letecké modely sú rôzne - s pevnými krídlami, s pohyblivými krídlami, vrtuľníky, koptery, rakety atď. Takže tento výrok nie je pravdivý, keďže model, napríklad raketa, nie je celkom viditeľný. Pravda je taká, že čím je model väčší, tým je lepšie viditeľný - metrový kopter je lepšie viditeľný, než 20cm raketa.



CAA-UAV:
na rozdiel od koptéry z ktorej je aj to video.


Kde vidno, z čoho to video bolo robené ? Kľudne mohlo byť z R22.



CAA-UAV:
Pri rýchlosti pohybu do cca 5-10 m/s je to v podstate malý statický objekt z lietadla ťažko rozpoznateľný.


presne ako vták, o tom sme tu už písali. Kľudne stačí, aby model mal zábleskové svetlá, ale to rieši viditeľnosť iba čiastočne, lebo vták ich nemá, ani lopta.



CAA-UAV:
A video má záber cca 100° až 120°. Ale nevidíš zbytok priestoru okolo a to je problém.


Toto vyjadrenie je asi trocha mimo - lieta sa na VLOS, takže pilot vidí model neustále. To, aké ohnisko má objektív fotoaparátu alebo kamkordéra je úplne jedno, či je to 90 stupňov u bežného skla, alebo 180 s rybím okom. Kameraman si zarámuje obraz, kam potrebuje pri obsluhe kamery, rovnako ako pri fotení/filmovaní z ruky/zo statívu.



CAA-UAV:
Povolenie nemal.


Toto na tom videu vidieť kde presne ?



CAA-UAV:
Pravidlá sú na to aby nedochádzalo ku kolíziám, keď vzdušný priestor využívajú viacerí užívatelia.


Súhlasím - je to presne ako v cestnej premávke, aj o tom sme už hovorili. Aj o tom, ako by sa dalo technicky vyriešiť to, aby bolo vidieť aj bez vizuálneho kontaktu, kto je v najbližšom okolí. Keď sa to takto robiť nebude, tak ostáva iba vizuálny kontakt a nerieši to podstatu, lebo vždy je najviac problémov medzi sedadlom a kniplom... Pilot lietadla (s posádkou) napríklad dvojplošníka nemá výhľad na všetky strany, pod seba aj nad seba...



Ešte sa vrátim k tomu honu na modely s kamerou/foťákom - nikde som nenašiel, že by bolo zakázané fotenie/filmovenie z lietadiel (s posádkou), teda ani PG/PK (neznášam preklad skratiek a názvov miest do slovenčiny), ani ZK, ani GLD ani z ničoho iného, ani z modelov. Teda mám za to, že debata o fotení a filmovaní a o samotnom prenose obrazu z modelov (FPV) minimálne nie za odplatu je týmto uzavretá - rovnako, ako majú na nete videa a fotky paraglajdisti a rogalisti a vetroňári atď, tak presne rovnako ich tam môžu mať aj modelári. Pozrite si cvične, koľko pýtajú za filmovanie zoskoku s padákom (a to je cena za i-ty zoskok, nie za deň)...

Je tu jediný paragraf v LZ pre modely a to konkrétne 7 osobitné podmienky využívania VP v odseku 2, už som to sem písal - pričom sa nerozlišuje, či za odplatu alebo nie, ani to, či je to voľný model alebo RPA... Logicky ani nemá kde inde byť nič o modeloch - nikto nie je na palube, teda nijaká registrácia, nijaké poznávacie značky, nijaké prehliadky motorov po každých x hodinách letu, nijaké prihlasovanie sa na vstup do CTR zo vstupných bodov (maximálne niečo, ako idem do 20m AGL VO VNÚTRI CTR na súradniciach x, y), nijaké navigovanie pilota, ktorý pozerá von z lietadla (s posádkou) pozemným personálom, nijaké prelety atď. atď. atď. Proste celá prevádzka modelu je niečo osobitné v porovnaní s čímkoľvek iným vo VP - PK, ZK, GLD,,,,,

Pozerám, kde tu máme CTR (GND až 5000ft AMSL) a kde TMA (TMA až od 1000ft do FL125), teda kľudne by mohli modely lietať tak ako v ČR mimo ATZ/CTR do 1000ft AGL, nie iba do 100m AGL, ako som to niekde videl... Prečo to tak nie je ?

Pričom VTOL model s lacnými senzormi visiaci na súradniciach vzletu meria skutočnú výšku AGL s presnosťou 10cm až 1m, navyše dnešné barometrické senzory merajú aj teplotu, a teda výška je veľmi presne meraná, bez toho, aby pilot musel údaj z výškomera ručne prepočítavať... Čo sa o lietadlách (s posádkou) nedá zďaleka povedať - bežné altimetre majú 5 dielikov medzi číslami, teda 20ft na dielik, pričom zďaleka NEMERAJÚ výšku AGL !!! Pilot v lietadle (s posádkou) si iba myslí, že je 1000ft AGL keď mu výškomer ukazuje 10-tku, a pritom je kľudne iba 100ft AGL nad bodom na zemi, ktorý je 900ft nad letiskom, kde si naposledy kalibroval výškomer... Takže keď nás niekto obmedzuje výškovo, tak je to kvôli tomu, ako nepresne lietadlá (s posádkou) merajú svoju výšku AGL (bežné malé lietadlo alebo ZK alebo PG nemá rádiový výškomer (niektorí padačkári nemajú žiadny), teda okrem veľmi malej vzdialenosti od toho letiska, kde si naposledy kalibroval výškomer NIKDY nevie presne svoju výšku AGL, vie iba relatívnu nadmorskú výšku vzhľadom k nadmorskej výške letiska, kde si naposledy kalibroval výškomer, aj to iba za predpokladu, že zanedbáme rozdiel teplôt a tlakov na súradniciach kde práve je a kde si kalibroval výškomer ...), údaj na jeho výškomeri teda rozhodne nie je výška AGL, a teda aj hlásenia pilotov lietadiel (s posádkou) pri incidentoch by som bral s veľkou rezervou... PRETO je tu stále kladený dôraz na vizuálny kontakt, a teda pilot musí byť viac-menej zdravý, aby mohol sadnúť do lietadla (s posádkou)... Aj PRETO je tu lietanie podľa prístrojov a v noci vysoká škola lietania, pričom operátor RPA kľudne môže lietať aj iba podľa prístrojov aj v noci, lebo má oveľa presnejšie prístroje a letí v nepatrnej vzdialenosti... Ale toto úradníci asi nevedia, keď mi jeden reagoval, že dnes neexistuje kamera bez záznamu a podobne...

Aj keď sa dnes používa aj gps na určenie NADMORSKEJ výšky lietadla (s posádkou), ale jeho presnosť je niekde na úrovni desiatok metrov vertikálne a stále to nie výška AGL, ale AMSL... Pilota lietadla (s posádkou) prakticky zaujíma iba jeho relatívna výška nad letiskom, na ktoré sadá, aby ozaj sadol na 0ft nad RWY a nie 100ft pod RWY... A keď je blbec a neprekalibruje si výškomer a/alebo si vypne rádiový, aby mu nevrieskal do slúchadiel, tak zabije desiatky ľudí na palube pri sadaní na LZKZ, ktoré má pritom na dohľad...
Bydlisko: Kosice ( 55 rokov )
elektromodely
modelár

Příspěvků: 241

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 21. 3. 2015 o 22:43 | odkaz na příspěvek
skylark:
Doklzavanie na letisku a lietane ponad obce su dve rozne veci...


Inak tá minimálna výška nad obcami je tu kvôli hluku. Nedá sa porovnávať pár-kilový model na elektro pohon s motorom už len hoci MZK...

Podľa mňa to majú na našich úradoch nepochopené - všetko okolo lietadiel schopných lietať bez pilota (autonómne UAV/UAS, UAS ovládané zo zeme = RPA, UAV voľne lietajúce - rakety, voľné modely ap. a to všetko bez ohľadu na to, či komerčne alebo nekomerčne už je v paragrafe 7 LZ a nikde inde).

Mňa by napríklad zaujímalo, čo hovoria predpisy o lietaní v lese (nie nad lesom)... Podľa mňa nič, lebo lietadlo (s posádkou) v lese istotne lietať nebude, tak to zrejme ani nijaký letecký predpis nerieši... Lenže s UAV sa technicky v lese lietať medzi stromami dá - a teda, čo nie je zakázané, toje povolené - mám napríklad urbár xx ha, budem tam medzi stromami lietať presne rovnako, ako keby som lietal v hale, a teda nijaké predpisy na lietanie vo VP na takéto lietanie zrejme NEPLATIA včetne iba VLOS atď, teda tu zrejme v pohode aj iba FPV = s FPV okuliarmi a nie FPV monitorom.
Bydlisko: Kosice ( 55 rokov )
Jameson
modelár

Příspěvků: 221

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 8. 4. 2015 o 15:40 | odkaz na příspěvek
Eh, dokĺzavanie... toto mi príde tiež úplne bezpečné a legálne, na rozdiel od lietania s hračkami s kamerou ...



(Pribina Cup 2015, zdroj: http://www.fotogaleria.lietadla.com/view.php?id=55607 )
Bydlisko: Bratislava ( 47 rokov )
mikeBoss
modelár

Příspěvků: 10

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 9. 4. 2015 o 13:00 | odkaz na příspěvek
CAA-UAV: prosím nepliesť jablká s hruškami - na Slovensku mi zatiaľ ešte nikto nedal presnú odpoveď na to čím a kde môžem lietať. Volal som na letecký úrad a jasno v tom nemajú ani z ďaleka. Vlastním malého drona - určite to nie je lietadlo, ani UAV a už vôbec s tým nesnímkujem územie. Videá si točím pre vlastnú potrebu - nezarábam na tom. Prečo by som si ja mal robiť nejakú skúšku, platiť za licenciu a neviem čo ešte. Čo som ja spravil tomuto štátu, že za všetko musím platiť a štát mi nijako nepomáha - naopak mladým ľuďom hádže polená pod nohy.

TV JOJ používa drony a neviem o tom, že by mali na to papier a zarábajú na tom milióny. Pozeral som zoznam povolení a sú tam len UAV a lietadlá - žiadny dron ani nič podobne.

S mojim RC modelom si budem natáčať čo len chcem a nepotrebujem k tomu žiadneho múdreho úradníka. Samozrejme lietam uvážene - neohrozujem nikoho, nelietam nad letiskom...
chemistt
modelár

Příspěvků: 363

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 10. 4. 2015 o 08:52 | odkaz na příspěvek
Asi tak...ked raz cloveku nezalezi na tom ci niekoho zrani alebo nieco vyvedie tak je jedno s cim lieta
1 2 3 4 5 6 7 8
  • Odpovědět
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodní stránka
  • 239 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelů
  • 4 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galerie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazar
  • 15 inzerátov za posledných 24 hodín.
Setkání
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: Itchy,