Uživatelské jméno

Heslo

RC PORTAL

 • Kategorie

RC vybavení (46)

 • Facebook
 • Reklama

9XR a ťahové potenciometre (FOTO)

Přidané: 9. 2. 2014 o 22:27 | ID článku: CLA210 | Zobrazeno: 7781x | Komentářů: 8 | Autor: DaggyMAC

Zdravím,

nejakým divným spôsobom sa mi dostala do ruky nová vysielačka Turnigy 9XR, tak som sa s ňou začal hrať. Skúšal som rôzne firmwary a je to celkom fajn "hračka". To mi však nestačilo tak som ju začal rozoberať. Musím povedať, že je to celkom fajn vysielačka. Pred používaním ju každému odporúčam prekontrolovať.

Isto si pamätáte ako som chcel zmeniť dizajn klasickej 9X. Je tu o tom aj článok. Nejako som sa k tomu nedostal, no hlavným dôvodom prečo som chcel meniť dizajn bol fakt, že mi na vysielačke chýbali ťahové potenciometre na bokoch, prípadne klasické slidery ako má napr. Taranis. Tak som sa dal do úpravy tejto 9XR. Výhoda je tá, že 9XR má relatívne malé prehnutie na bokoch, tak je to celkom možné. Nahradím otočné potenciometre z 9XR ťahovými po bokoch.


Potenciometre v 9XR sú lineárne mono s 5K odporom:


Ja som našiel ťahové potenciometre s 5k odporom a dĺžkou posuvu 20mm. Takto malé potenciometre sú veľmi vhodné a vojdú sa do vysielačky úžasne.


Začal som s odstraňovaním potenciometrov z predku vysielačky:


Plastovú krytku stačí vyťiahnuť, ide dosť z tuha. Potom stačí odšróbovať matku a vytiahnuť potenciometer do vysielačky z druhej strany.


Sú to veľmi maličké potenciometre, odporúčam si ich uschovať na prípadné opravy. Rovnaké sú použité napr. na kniploch.


Na bočných častiach držia vypínače. Ja tieto vypínače s dlhou páčkou zamením na miesto pôvodných otočných potenciometrov.


Opatrne ich odpájkujem. Čierny káblik (zem) je v strede, 5V je na kraji.


Špecifikácia vypínačov: ON-OFF, 3A 250V


Pred samotnou inštaláciou ťahových potenciometrov je potrebné odstrániť plastovú braketku z chrómových držiakov prepínačov. Tieto braketky nie sú potrebné, pretože aj bez nich sú chrómové držiaky pevné a nehýbu sa. Samotné chrómové držiaky držia 2 šróbiky. Čierne plastové braketky držia tiež 2 šróbiky. Nepotrebujem mať 4 šróby na tak malom kúsku plastu, preto som ich odstránil.


Z chrómových držiakov treba odstrániť časť bočného plastu. Vyrezať sa dá nožíkom alebo Dremelom. Takto som získal priestor na inštaláciu potenciometrov dovnútra vysielačky.


Podľa šablóny som si navŕtal dierky pre nové potenciometre na oboch stranách vysielačky.


Z nefunkčného potenciometru som si spravil šablónu, namontoval som ju zvonku a podľa nej vyrezal drážku Dremelom.


Následovalo pájkovanie potenciometrov. Výhoda je tá, že som mohol pájkovať na pôvodné káble, pretože je ich dĺžka dostatočná. Biely kábel na pozíciu 2 na potenciometri, plus a mínus je jedno, takže zvyšné káble na pozíciu 1 a 3.


Vďaka úpravám sa potenciometre veľmi dobre vošli do vysielačky.


Na miesta dier po potenciometroch som vložil vypínače. Stačí ich naspäť napájkovať. Treba však predĺžiť káble. Ja lietam mód 2, tak trainer switch mám na ľavej strane pri páke plynu a prepínač mám na pravej strane. Pružinový switch budem používať ako engine kill pre zdochnutie motora.
Na miesto dier, po prepínačoch som zalepil plastové gombíky tavným lepidlom. Sú nefunkčné.


S výsledkom som spokojný.
Ťahové potenciometre sú fakt super. Bolo by fajn, ak by Turnigy robili vysielačku už s nainštalovanými ťahovými potenciometrami. Sú lepšie využiteľné pri lietaní a človek ich má priamo po ruke. Tu je krátke videjko ako to funguje.

odkaz na Youtube


Ešte taký detail. Namiesto nešťastného 3s balančného konektoru som pripájkoval klasický servokonektor priamo na dosku a vysielačku teraz napájam 2s 4000mAh LiPo. Vojde sa tam presne natesno a výdrž je neskutočná.


Tá vysielačka je fakt na hranie. Na maličké modely fakt super. Ďalšia úprava - zobrazovanie Frsky telemetrie na displeji vysielačky.

Letu zdar piloti.

Autor Zpráva
Banjo
modelár

Příspěvků: 299

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 9. 2. 2014 o 22:58 | odkaz na příspěvek
Potenciometer na kniple su ine, ak su rovnake ako na starej Turnigy 9X 9Ch, tak su to linearne 60° 5KB specialne ktore som nikde nezohnal, su specialne vyrabane na objednavku, aspon si myslim, ale daju sa vyrobit upravou 22K / ak si dobre pamatam/potenciometra rovnakych rozmerov.
Bydlisko: Bratislava ( 65 rokov )
mimimimik
modelár

Příspěvků: 783

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 9. 2. 2014 o 23:35 | odkaz na příspěvek
Len tak pre zaujimavost, tie posuvne potenciometre sa daju normalne zohnat v obchodoch so suciastkami, alebo odkial si ich pozhanal?
Bydlisko: Tisovec ( 33 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Příspěvků: 1733

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 10. 2. 2014 o 05:51 | odkaz na příspěvek
mimimimik: V obchodoch so súčiastkami som ani nehľadal, našiel som ich na internete a objednal. Bohužiaľ, bral som ich od pána z Čiech, ktorý mal posledné 3 kusy a vyjadril sa, že ich už mať ani nebude. Bol to len dopredaj.
Dajú sa zohnať napr. z USA http://sk.mouser.com/ProductDetail/Alpha-Taiwan/RA2045F-20G-15LC-B5K-C/?qs=8YYpzd7qSxKzcE1MDjtiew== Prípadne z eBayu http://www.ebay.com/itm/Slide-Potentiometer-10K-linear-20mm-travel-metal-x2-/181319868249?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a37819f59, tieto sú 10K, no mali by fungovať. Stačí pohľadať po internete a isto sa nájdu.

Banjo: Teraz si ma dostal. Nedíval som sa na potenciometre až tak detailne, možno sú tie v 9XR kniploch rovnaké ako otočné. V každom prípade k 9XR je aj náhradná mechanika kniplov s potenciometrami, tak predpokladám, že už nebude problém s kniplovými potenciometrami pre 9XR. Mal som aj klasickú 9X, tam potenciometre fungovali perfektne.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
Banjo
modelár

Příspěvků: 299

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 10. 2. 2014 o 07:44 | odkaz na příspěvek
Kamarat kupil klasicku 9X , a mal problem s potenciometrom na plyne hned od zaciatku.
Jednoducho bol ten potenciometer vadny, na jednej strane bol zle prekoveny a bol tam vadny kontakt na uhlikovej vrstve, opravil som ho prelakovanim vodivym lakom, a doteraz mu to funguje/ na stastie/.
Tento potenciometer je specialny a draha bezca ma 60°, tak ako som pisal , a to od centra 30°na jednu stranu a opacne, to znamena ze ostatna plocha je prelakovana vodivym lakom, ten kusok na ktorom sa pohybuje bezec ma asi 5mm a ma 5kOhm.
Je dobre ze sa da zohnat komplet gimbal, je pravda ze tie potenciometre su celkom spolahlive a nekazia sa, ale uz som cital o tom na forach ze sa zodrali a robili problem.
Bydlisko: Bratislava ( 65 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Příspěvků: 1733

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 10. 2. 2014 o 09:56 | odkaz na příspěvek
Zodraním potenciometru môže byť spôsobené aj nesprávnou montážou samotného potenciometra. Nožičky bežca môžu byť príliš predpäté alebo nakrivo, čo môže spôsobovať zvýšené opotrebenie aj pri menšej prevádzke. Žiaľ nedá sa tomu predísť a pochybujem, že si niekto rozoberá potenciometre keď si kúpi vysielačku. Preto považujem ťah HobbyKingu za šikovný, že ponúkli aj možnosť náhradných kniplov. Čo sa mi ale nepáči na týchto kniplov, že sa nedá nastaviť tuhosť centrovacích pružín, iba výmenou za iné.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
Ancistrus01
modelár

Příspěvků: 16

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 20. 2. 2014 o 14:30 | odkaz na příspěvek
Opravdu škoda že jsi upustil od změny designu T9X, kdyby ti nevadilo, možná bych v tom mohl pokračovat (mám možnost sehnat CNC, 3D tiskárnu...)
DaggyMAC
team RCPortál

Příspěvků: 1733

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 20. 2. 2014 o 19:28 | odkaz na příspěvek
No momentálne nemám žiadnu T9X, s ktorou by som sa mohol takto hrať, takže je projekt dočasne alebo doživotne zastavený. Budem rád, ale ak čosi vytvoríš do reálnej podoby. Mne šlo hlavne o ťahové potenciometre na brzdy, klapky, motor alebo letové režimy. Takto v 9XR mám 2 ťahové po bokoch, tak to zatiaľ ukojilo môj hlad po ťaháčoch. Myšlienka vlastného dizajnu vo mne stále je.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
Ancistrus01
modelár

Příspěvků: 16

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 21. 2. 2014 o 17:17 | odkaz na příspěvek
Jasný, a případně jsem se chtěl zeptat, ty jsi ty vysílačku modeloval ve SketchUpu nemýlím li se, mohl by jsi mi ten soubor poskytnout?

A ještě jsem chtěl říct, že při použití JETI a FrSky modulu bych se tuto vysílačku nebál použít i na velké modely. Přepínatelné přes přepínač s plně integrovanou telemetrií na displayi... Ještě sehnat kniply z DC-16 a byla by to špička!
 • Přidat komentář
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodní stránka
 • 133 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
 • 7 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelů
 • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galerie
 • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
 • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazar
 • 3 inzerátov za posledných 24 hodín.
Setkání
 • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: marianmacek, helgaella99,