Uživatelské jméno

Heslo

RC PORTAL

  • Kategorie

RC vybavení (48)

  • Facebook
  • Reklama

Základné informácie o FPV

Přidané: 15. 11. 2015 o 12:26 | ID článku: CLA305 | Zobrazeno: 10175x | Komentářů: 16 | Autor: Prizrak

Všímam si už dlhšiu dobu,že kopu ľudí chce vyskúšať FPV(first person view) a na to zakladajú nové témy a pýtajú sa skúsenejších.

Preto som sa rozhodol napísať článok,kde by všetko bolo popísané a uľahčil by začiatočníkom výber a kopu iných vecí.


Čo je to FPV?

First person view alebo v skratke FPV je technológia,ktorá dokáže prenášať video signál z kamery na monitor/okuliare.Túto technológiu začala používať armáda pre UAV (unnamed aerial vehicle) a časom sa dostalo až ku modelárom.


FPV sa skladá zo4 základných častí:
FPV vysielač
FPV prijímač
FPV kamera
Monitor/okuliare



FPV prijímač

-je malá krabička,ktorá sa nachádza na zemi pri pilotovi.

Na príjmači sa nachádzajú vačšinou 2 výstupy a jeden napájaci vstup:
AV out 1,
AV out 2.

av out slúži na výstup video signálu.Na tento výstup sa pripája monitor alebo okuliare.Keďže máme 2 výstupy je možné pripojiť 2 veci naraz.Napríklad monitor a okuliare.Teda jeden človek môže pozerať obraz cez okuliare a druhý cez monitor

DC in je konektor na napájanie prijímača.Používa sa 12V (3s lipo)


FPV vysielač


je menšia krabička ako vysielač,ktorá spracuváva video signál z kamery a posiela ho do prijímača na zemi kde obraz uvidíme my.Taktiež sa velkosť mení od výkonu.Najpoužívanejší výkon je 200mW (mili wattov).
Taktiež sa robia aj väčšie vysielacie výkony (400mW,600mW,800mW....).Čím väčší výkon tým vačší dosah.Ale nie vždy to platí,kedže velkú rolu hrajú antény
Na slovensku je povolený výkon 25mW

na vysielači sa nachádzaju 2 otvory: DC in opäť vstup na napájanie 12V(3s lipo)
AV in je konektor na ktorý sa pripája kamera,ktorá sníma video a prenáša ho do vysielača,ktorý ho posiela do prímača na zemi


FPV kamera

Existuje veľké množstvo kamier pre FPV. Kamery sa zvyčajne označujú počtom riadkov ktoré snímajú a zorným uhlom. Napríklad kamera Eachine CCD 700tvl 148 Degree Camera má 700 TV riadkov a zorné pole 148°. Čím viac riadkov má kamera, tak tým kvalitnejší je výsledný obraz,ale na druhej strane nemá význam kupovať kameru z vyšším počtom riadkov než dokáže display zobraziť.
Možno ste si všimli, že na koptery typu Racer dávajú 2 kamery: Jednu pomocou ktorej riadia koptéru a druhú na natáčanie videa. Ak vám teraz napadlo, že načo dávajú ľudia 2 kamery, keď väčšina kamerier má TV výstup - tak vám rovno odpoviem, že dôvodom je latencia obrazu. Latencia je opozdenie obrazu od momentu keď je obraz nasnímaný kamerou a zobrazený na monitore. Kamery typu Mobius, GoPro, SJCAM majú veľkú latenciu - t.j. opozdenie obrazu - kľudne sa môže stať, že kvôli opozdeniu obrazu na obrazovke vidíte, že koptéra je ešte pred stromom, ale v skutočnosti už koptera napálila do stromu. To nie je dobrý stav. Ešte väčšiu latenciu majú kamery s WiFi prenosom. Kamery na FPV majú nízku latenciu a preto sa používajú na ovládanie.



Monitor

slúži na zobrazenie obrazu z FPV kamery. Štandardne sa používajú malé LCD okolo 5"prípadne 7" alebo FPV okuliare.
Niektoré FPV monitory sa vyrábajú aj zo zabudovaným prijímačom. Ak máme taký monitor, tak iba pripojíme batériu, nastavíme frekvenciu a zobrazí sa obraz z kamery. Ak používame samostatný LCD monitor, tak sa výstup prijímača napája na vstup do LCD monitora. LCD monitor má CINCH vstup, čiže zapojenie je jednoduché.


Nevýhodou LCD monitora je zlá viditeľnosť za slnečného dňa. Tento problem riešia FPV okuliare. Pri výbere FPV okuliarov je potrebné dbať na 2 hlavné parametre:
- rozlíšenie monitora
- zorné pole (ang. FOV – field of view)

Rozlíšenie okuliarov

FPV okuliare

FPV okuliare sa vyrábajú v rozlíšeniach od 320x240 až po HD rozlíšenie. Čím väčšie je rozlíšenie, tak tým detailnejšie obraz vidíme. Pri rozlíšení 320x240 síce vidíte či je strom pred vami, alebo nie, ale moc ďaľších detailov nie. Odporúča sa mať minimálne 640x480.

Zorné pole (FOV)
Zorné pole je vlastne veľkosť obrazu akú vidíte po nasadení okuliarov. Veľa ľudí si myslí, že po nasadení okuliarov uvidí panoramatický obraz kde pohybom očí vidí obraz aj v pravo-vlavo aj hore a dolu. Žiaľ opak je pravdou. Po nasadení okuliarov uvidíte čiernu plochu, kde v strede obdĺžnik s obrazom. To, že aký veľký je obraz, určuje parameter FOV - zorné pole. FPV okuliare sa vyrábajú zo zorným polom od 25° do 46°.

Aby sa to dalo predstaviť čo ten uhol znamená, skúsim vám prepočítať FOV na vzdialenosť od TV:
Dnešným štandardom je 40" TV. Nasadenie FPV okuliarov bude prezentovať ako keby ste vstúpili do úplne čiernej miestnosti kde na protiľahlej stene je pripevnená 40" TV na ktorej sa premieta obraz z kopéry. Ak máme FPV okuliare zo zorným polom 20°, tak obraz vidíme akoby sme stáli 2,5metra od TV. Ak máme FPV okuliare zo zorným polom 30° tak sa vzdialenosť skráti na 1,6m a pri 40° to už to je len 1,2m od TV.
Čiže ak máme okuliare s 320x240 a 20° zorným polom, tak vidíme málo detailov a ešte aj na malom obraze. Minimálnou požiadavkou na výber FPV okuliarov by malo byť rozlíšenie 640x480 a zorné pole 30°.

Viac info pri výbere okuliarov v článku: https://www.rcportal.sk/vyber-fpv-okuliarov-c306




Okrem LCD monitorov a FPV okuliarov sa používa aj mačko-pes kde v plastovom head-sete je umiestnený LCD monitor. Fakt neviem ako to správne nazvať. Takéto okuliare riešia problém zo zlou viditeľnosťou obrazu za jasného dňa a pri tom to nestojí veľa. Nevýhoda je, že sa používa nekvalitná plastová optika a tak obraz je skreslený. To ani nie je optika ale zväčšujúci plastový panel. Ak by sa pre každé oko samostatná sklenená optika, tak výsledný pocit by bol o rád lepší.





Poznatky pri výbere fpv

pri výbere je dobré dbať na tieto veci:

1. Frekvencia u nás povolená frekvencia na prenos videa je 5.8gHz.Táto frekvencia má problém prechádzať cez prekážky a za stratou signálu môže stať aj strom medzi pilotom a lietadlom.

Potom existujú menšie frekvencie,ktoré už majú menší problém s prechádzaním.
2.4gHz-neodporúča sa,lebo na tejto frekvencii pracuje aj váš rc vysielač
1.2gHz-u nás nepovolená frekvencia-menší problém s prechádzaním cez veci
900mHz-u nás nepovolená-ľahko prechádza cez prekážky

2.Antény

na fpv sa používajú rôzne antény za skvalitnením signálu a zvýšením dosahu
Setové antény (pelendrekové) niesu moc dobré a neposkytujú velký dosah.
Preto väčšina siaha po Circularnej (hribikovej) anténe.Pri použití cirkulárnej antény sa zvýši príjem a takáto anténa je menej náchylná na zmenu smeru koptéry.





Ešte na konci uvediem zopár linkov na fpv,antény a podobne


FPV Tx&Rx 200mW
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xfpv+5.8ghz.TRS0&_nkw=fpv+5.8ghz&_sacat=0

FPV antény
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=fpv+5.8ghz+antenna&_frs=1

FPV kamera
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=fpvcamera&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xfpv+camera.TRS0&_nkw=fpv+camera&_sacat=0

Fpv monitor
1. vstavaný fpv prímač http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=fpv+camera&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xfpv+monito.TRS0&_nkw=fpv+monitor&_sacat=0

2.len monitor http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=7+lcd+monitor&_frs=1

Viacej informácí a pokročilejšiu výbavu nájdete v článku: https://www.rcportal.sk/potrebna-vybava-pre-fpv-c136

1 2
Autor Zpráva
Jameson
modelár

Příspěvků: 221

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 15. 11. 2015 o 13:03 | odkaz na příspěvek
Nie je prímač, ale prijímač. Ale korunu tomu nasadilo toto: Najpoužívanejší výkon u nás je 200mW (mili wattov). (...) U nás je povolený výkon 25mW.
Bydlisko: Bratislava ( 47 rokov )
Prizrak
modelár

Příspěvků: 1169

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 15. 11. 2015 o 13:10 | odkaz na příspěvek
čo je na tom zlé? že ludia najviac používaju 200mW ale povolené je len 25mW
Bydlisko: Žilina,Rajec
poison
modelár

Příspěvků: 3389

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 15. 11. 2015 o 13:17 | odkaz na příspěvek
Pekny clanok vela ludom urcite pomoze.
Bydlisko: Madunice ( 46 rokov )
Boris77
modelár

Příspěvků: 5

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 1. 1. 2017 o 00:39 | odkaz na příspěvek
Jameson:
Nie je prímač, ale prijímač. Ale korunu tomu nasadilo toto: Najpoužívanejší výkon u nás je 200mW (mili wattov). (...) U nás je povolený výkon 25mW.




u nas je povoleny 50mW ale ja som lietal aj s 1000mW a v pohode nikto ma nepomiloval
( 54 rokov )
chemistt
modelár

Příspěvků: 363

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 2. 1. 2017 o 11:56 | odkaz na příspěvek
Boris77:
Jameson:
Nie je prímač, ale prijímač. Ale korunu tomu nasadilo toto: Najpoužívanejší výkon u nás je 200mW (mili wattov). (...) U nás je povolený výkon 25mW.




u nas je povoleny 50mW ale ja som lietal aj s 1000mW a v pohode nikto ma nepomiloval


Treba vediet kde lietat ja nie som ziaden radio amater ale viem napr. ze hned za kosicami je meteo radar na oblacnost beziaci na cca 5,6 GHz. Ked si na lietadlo slahnes absolutne nepotrebny 1000mW ziaric tak im tam urobis bordel (pravdepodobne) a ked im to budes robit opakovane tak to mozno zacnu riesit (to nechceme).

Na 200mW (cca 170mW meraneho vykonu) so smerovymi antenami (DOMACEJ VYROBY!) sa da lietat 4Km Netreba byt lenivy a urobit si.
lv
modelár

Příspěvků: 2802

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 2. 1. 2017 o 12:04 | odkaz na příspěvek
A naco potrebujes 170mW ked aj tak musis lietat na vizualny kontakt? Na to ti staci 25mW
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
pf1960
modelár

Příspěvků: 739

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 2. 1. 2017 o 13:48 | odkaz na příspěvek
"LV" ... Nuž ale veď je to presne o tom, že kto nedodržuje povolený výkon nedodržuje ani vizuálny kontakt...
Áno - aj ja by som si párkrát pozrel ako to vyzerá "z pohľadu zhora", ale myslím, že je to iba terajší boom, a za pár mesiacov bublina splasne. Ak by to malo byť o nejakých dlhodobejších pôžitkoch, tak by človek musel stále meniť miesta lietania (dívať sa na stále na ten istý terén pod sebou rýchlo omrzí) a to robí málokto. Je to podobné ako keď tu niekto napíše, že lieta s Betou 200-300-400- .... metrov vyššie ... no ja neviem, ja lietam preto aby som mal z toho pôžitok - aby som pekne na model videl a videli ho aj ľudia, ktorí sa pri mne pristavia. Takže radšej prelety nad dráhou v malej výške.
Lietať kdesi kamsi za horami, za dolami... nič pre mňa.
Bydlisko: Zilina ( 64 rokov )
lv
modelár

Příspěvků: 2802

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 2. 1. 2017 o 17:57 | odkaz na příspěvek
pf1960:
...ale myslím, že je to iba terajší boom, a za pár mesiacov bublina splasne. .

Tak to je. Zanechá to ale po sebe stopy v podobe zákonov ktoré obmedzia tých čo sa venujú klasickej modelárčine a rc lietaniu s modelmi. No a búmisti budú mať v tej dobe inú zábavku.
V podstate by mi FPV a koptéry nevadili, keby sa to nespájalo s modelárčinou s ktorou to v skutočnosti nemá vôbec nič spoločné.
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
mato321
modelár

Příspěvků: 180

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 17. 4. 2017 o 19:15 | odkaz na příspěvek
ale ved nikto nezacina od FVP predsa ale kazdy zacina od lietania(ale postupom casu zisti nejeden ze len lietat doprava dolava a dokolecka okolo hlavy nieje az taka zabava ked to ma neustale rovnaky priebeh),v opacnom poradi by to asi moc nefungovalo kebyze nevie dotycny ovladat model a chcel by hned praktizovat FPV

pre zacinajucich fajn clanok ktory urcite pomoze ludom nechapem co natom kritizujete pravopis alebo vykony transmitera nikto v tomto clanku tu ludom nekaze aby s tym lietali
Bydlisko: BA ( 42 rokov )
RedByron
modelár

Příspěvků: 263

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 8. 6. 2017 o 12:17 | odkaz na příspěvek
Pekný článok pre začínajúcich. Len drobná pripomienka. Trochu má zmysel kupovať kameru s vyšším rozlíšením ako má monitor avšak nepreháňať. 700 riadková pri rozlíšení monitora/okuliarov 640 na 480 by mohla postačovať. Kellov faktor 0,7. V prípade záujmu vysvetlím.
Bydlisko: Dolný Kubín
RedByron
modelár

Příspěvků: 263

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 9. 6. 2017 o 08:19 | odkaz na příspěvek
Boli nejaké dotazy na vysvetlenie Kellovho faktoru do správ tak vysvetlím tu: Pri zobrazení pracujeme s bodmi v kamere s bodmi na obrazovke a často i s bodmi (hustotou) digitalizácie - konverzie analógového signálu do digitálneho preto,že väčšina kamier či monitorov/okuliarov dnes už obraz pre úpravu digitalizuje. V reťazci sú preto vždy (minimálne) tri prvky ktoré ovplyvňujú kvalitu. Najlepší príklad je ten o rebríku a žalúziách (nemám ho z vlastnej hlavy). Ak by sme chceli vidieť všetkých 640 šteblíkov (stupačiek) rebríka a budeme sa naň pozerať cez okno so žalúziou ktorá má presne 640 vodorovných lamiel uvidíme všetky len v prípade ak sa budeme pozerať cez okno kolmo. V praxi však málokedy nastane stav, že máme presne 640 stupačiek, 640 lamiel a pozeráme kolmo. No a pán Kell bol vraj ten kto to štatisticky zistil/vypočítal, že v praxi najčastejšie platí koeficient 0,7. Tak, že tých stupačiek by sme vo väčšine prípadov videli len 450 (640*0,7). Nemyslím, že v praxi to bude až takto kritické ale radšej by som s tým počítal. Digitalizané obvody majú spravidla vyššiu hodnotu vzorkovania. Kritický bude pomer pixlov na čipe kamery a zobrazovacích bodov monitora.
Bydlisko: Dolný Kubín
mato321
modelár

Příspěvků: 180

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 9. 6. 2017 o 09:13 | odkaz na příspěvek
ahoj,a skusenosti s TVL1000 nahodou niesu?vzdy pri kontakte optiky z ostrym svetlom vypadne obraz pokial sa zas neodkloni cumak inym smerom,,dlho som fixoval kable a neviem co ale nakoniec to bolo silnejsie svetlo co sposobovalo vypadok a ako to odstranit popripade
poriseil som to kupou kvalitnejsie HD kamery ktora vyvazuje bez problemov ale tvl-ka zostala nevyuzita tak ze ci sa da daco snou este
Bydlisko: BA ( 42 rokov )
Sarinator
modelár

Příspěvků: 67

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 9. 6. 2017 o 09:44 | odkaz na příspěvek
Skoda ze to je u nas zakazane, chapem ze to mate na klobase ale je to skoda.
Bydlisko: Bazmaq City ( 46 rokov )
RedByron
modelár

Příspěvků: 263

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 10. 6. 2017 o 14:50 | odkaz na příspěvek
Mato321, je to asi slabou kvalitou kamery. Pohľad do slnka nedá asi žiadna kamera, ako tak by si s ním však mala poradiť a nemalo by to spôsobovať úplné výpadky signálu. Neviem čo to je za kamera ani ako výpadok vypadá (je to strata signálu alebo je obraz prejasený a kamere dlho trvá kým sa zrovná) a či sa s ňou oplatí trápiť. Na rôznych predajných portáloch nájdeš kamery s analógovým výstupom za pár euro.
P:S: Ak je to analóg tak si pre istotu prever či je to kamerou alebo vysielačom (ak sú oddelené), Na jednoduchších kamerách sa ti môže stať, že pri silnom svetle stúpne úroveň signálu mierne nad normovanú hranicu a ak je vysielač rovnako "na hrane" s úrovňami tak si s ním nemusí dať rady. V takomto prípade by mohol pomôcť odpor paralelne k výstupu kamery. Treba skúsiť, začal by som niekde okolo 100 Ohm. Treba sa však zmieriť s tým, že pri normálnych svetelných podmienkach môžeš mať potom trochu slabší kontrast.
Bydlisko: Dolný Kubín
mato321
modelár

Příspěvků: 180

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 11. 6. 2017 o 00:06 | odkaz na příspěvek
RedByron diky, skusim tam dat ten odpor a skusim potom napisat ci pomohlo ,ta TVL 1000 ma zevraj optiku alebo senzor Sony uz neviem teraz lebo bola davnejsie kupena a obraz vypadol upne akoby sa prerusili kable v danom momente silnejsieho osvetlenia,,do poslednej chvile som bol presvedceny ze to je kablami a na chybe je spoj ktory sa prerusi vzdy pri pohybe
Bydlisko: BA ( 42 rokov )
1 2
  • Přidat komentář
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodní stránka
  • 555 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelů
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galerie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazar
  • 12 inzerátov za posledných 24 hodín.
Setkání
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: mojo, matus13, Tocifan,