Uživatelské jméno

Heslo

RC PORTAL

  • Facebook
  • Reklama

Výkon striedavého motora do lietadla

Přidané: 10. 2. 2012 o 19:50 | ID článku: CLA97 | Zobrazeno: 18958x | Komentářů: 36 | Autor: dodo_bb

Po rokoch som sa vrátil k leteckému modelárstvu a chytil ma celkom elektropohon. Jednoduchosť riešenia a výkon, čistota prevádzky, malý hluk. Narazil som ale na problém - značenie striedavých motorov sa mi zdalo veľmi chaotické a nezvyklé, chýbal mi nejaký jednotný parameter. Na dôvažok sú na trhu desiatky výrobcov a stovky modelov motorov (úsmevček)
V minulosti sme boli zvyknutí na objemové jednotky spaľovákov. Tak som si dal robotu, prelustroval som viacero výrobcov a údaje množstva brušlesov. Hľadal som jednoduchý spoločný parameter. Nakoniec som si zvolil váhu.
Ja viem, že nasledujúce úvahy sú asi veľmi zjednodušené, ale na prvú orientáciu mi stačia. Aj pri objemovej orientácii to nebolo presné a 2,5 kubíkový motor mohol mať dosť rôzny výkon. Tento parameter sa však používal aj na značenie modelu na plánkoch a v popisoch (polomaketa na motor 6,5, tréner na motor 3,5 a podobne).
Tak som to celé hodil do stroja ako Jáchym a po porovnaní váhy striedavých motorov so spaľovacími motormi so žhaviacou sviečkou mi vyšiel približný pomer, že 1 cm2 obsahu sa rovná približne 40 g váhy striedavého motora. Takže model s motorom 1 cm2 možno prerobiť na striedavý motor s váhou 40 - 50g, tréner na 3,5 cm2 bude obdobne poháňať motor s váhou cca 130 - 150 gramov. Tri a pol kilovú polomaketu na motor 10 cm2 by mal podobne vzduchom vláčiť motor s váhou cca 400 g.
To na prvý hrubý výber motora stačí, potom ešte samozrejme treba zvažovať počet obrátok na volt, počet článkov zdroja, regulátor a vrtuľu, ale to už je vhodná množina motorov pomerne úzka. A ešte ju obvykle rázne zúži aj cenová úroveň komponentov (úsmevček)
Pokiaľ sa ma rozhodnete za takéto hrubé zjednodušenie kameňovať, prosím vyberať mäkšie kamene (úsmevček). Ale ak to niekomu pri prvých začiatkoch lietania s "vysávačmi" trošku pomôže, tak to bol môj úmysel (posledný úsmevček)

Obrázok je len ilustračný a vítam pripomienky

1 2 3
Autor Zpráva
lv
modelár

Příspěvků: 2802

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 6. 12. 2012 o 15:26 | odkaz na příspěvek
Tu nie
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
emir2
modelár

Příspěvků: 164

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 6. 12. 2012 o 22:49 | odkaz na příspěvek
prečo to asi tak nevychádza keď obsahy spalovákov prepočítavaš na cm štvorcové a nie kubické??????? viď v úvodnom článku.
RedByron
modelár

Příspěvků: 263

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 12. 6. 2013 o 10:09 | odkaz na příspěvek
No, zaujímavá diskusia viac formou ako obsahom .
Nemám na drahé motory typu scorpion, ktoré majú super magnety a "nedajú sa upiecť". Preteky nelietam a i keď by som ohrozil rodinný rozpočet tak sa bojím, že ho degradujem na lacný motor po prvom páde. Preto som zvolil riešenie merania. To znamená, že kúpim relatívne lacný (nie najlacnejší) motor, mám k nemu merač príkonu a "váhu s háčikom". S akumulátorom o ktorom som si istý, že dá požadovaný výkon potom napasúvam vrtuľu, ťah a príkon. Na vysvetlenie:
-Nesprávne zvolená vrtuľa dokáže, podľa môjho názoru, narobiť oveľa viac škody ako trochu váhy naviac. Pripomínam, že nárast priemeru o 10% môže odobrať až o 70% výkonu viac, niečo podobné platí i pre otáčky. Všimol som si, že mnohí predajcovia tam majú dosť diskutabilné hodnoty (napr. dva typy vrtule jedna je 8x4 a druhá 9x6) .
-Ťažší motor má väčšiu toleranciu voči prehriatiu.
-Väčší príkon motora neznamená, že dá i väčší výkon. Okrem typu vinutia samozrejme záleží i na tom ako presne je motor urobený. Vzdialenosť jadra vinutia od magnetu, presnosť vinutia, typ vinutia, čistota medi, kvalita magnetu a hlavne vyváženie (ak sa trasie-bzučí celý motor... ... to k tomu Scorpiu keď padnem) - všetko čo ide do teploty nejde do vrtule.
-Pokiaľ nelietam mušie váhy tak radšej motor trochu predimenzujem - väčšina modelov ktoré mám boli pôvodne stavané na spaľovák alebo na jednosmerný motor. To čo ušetrím na váhe motora potom musím i tak dovažovať (dá sa samozrejme baterkou no nie vždy). Neprehrejem ho a to čo naberiem na váhe ušetrím na teplote t.j. nebudem sa po pár letoch čudovať, prečo motor už neťahá i keď berie stále rovnako.
- Mne osobne sa častejšie stávalo, že som neustrážil baterku a motor neťahal kôli tomu, že baterka nestíhala. často to boli akumulátory, ktoré mali dať papierovo trvalý prúd 40A no po pár letoch bol problém dostať z nich 15A (podotýkam, že starostlivosť bola OK).

P.S. Pokiaľ ide o snahu elektrónov chodiť viac po okraji vodiča ako celým jeho prierezom: Volá sa to skin efekt a platí to len pre vysoké frekvencie. Pri motoroch by sme to nemali vôbec brať do úvahy. Preto si myslím, že vhodnejšie riešenie je použitie hrubších vodičov. Ideálnym riešením by samozrejme bol nejaký typ páskovej medi tak by boli minimálne vzduchové medzery medzi vodičmi. Výrobcovia pravdepodobne riešia viac vodičov ako kompromis s ohľadom na bezpečný polomer ohybu a podobne...
Bydlisko: Dolný Kubín
RedByron
modelár

Příspěvků: 263

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 30. 3. 2016 o 15:48 | odkaz na příspěvek
Po čase ešte k tejto téme: Vzhľadom na vyššie popísané mi je jasný vzťah výkon, priemer a stúpanie. Platí: čím väčšia vrtuľa a nižšie otáčky tým lepšie visenie. Z praxe tiež viem, že menšie modely potrebujú väčšie otáčky. Môj základ od ktorého sa odrážam je cca 900-1000KV pre rozpätie cca 1-1,4m (trainer). Je však nejaký rozumný vzťah napríklad medzi plochou krídla, otáčkami, veľkosťou vrtule, typom lietania a podobne?
Na vysvetlenie: Kúpil som staršieho akrobata, poprával, zo šuplíka vytiahol pomalý motor, napasoval veľkú vrtuľu , išiel zalietať a znovu poškodil ... . Model sa správal super keď bol motor v zábere a model v pohybe. Pri pristávaní bol nestabilný,pridal som mu plyn nad zemou - prejavil sa moment váhy veľkej vrtule a motora. Šiel do protipohybu -škrtol krídlom o zem... Otázka znie: Od akej veľkosti vrtule už nepomôže vyosenie motora a musím z toho spraviť vrtuľník? .
Bydlisko: Dolný Kubín
coro
modelár

Příspěvků: 886

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 2. 4. 2016 o 23:29 | odkaz na příspěvek
Odpovedať neviem ale priopmeniem jeden vzorček z fyziky, že výkon, sa okrem bežných vzorčekov, t.j.
hlavne ťah krát rýchlosť, kde je vo vzťahu to visenie a potrebná letová rýchlosť (a teda plošné zaťaženie),
prípadne napätie krát prúd a krát účinnosť (asi najpodstatnejšia je tá účinnosť vrtule lebo je malá),
- počíta aj ako uhlová rýchlosť otáčania krát moment (na hriadeli).
A práve ten moment samozrejme pôsobí na model rovnaký ako na vrtuľu (až na smer samozrejme), a môže model zhodiť - hlavne keď ide o štart alebo pristávanie na malej rýchlosti a obtekanie krídel je na hranici utrhnutia.
Len som to chcel pripomenúť, že ak si vopred určíš otáčky, napr tým že si vyberieš KV 900-1000 a počet článkov,, a k tomu chceš nejaký výkon na hriadeli, je tým už pevne daný moment ktorým to ten model bude zhadzovať.

Možno by sa našlo aj nejaké číslo, čo by sa považovalo za primeraný pomer veľkosti vrtule k rozpätiu modelu, ale to fakt neviem.

Osobne si ale teda myslím, že to čo píšeš nie je o zotrvačnej hmote motora a vrtule, ale o potrebnom momente pri nejakých otáčkach aby sa tam dostal ten výkon.
So zotrvačnosťou Ti pomože nastavenie spomaleného rozbehu hoc aj na regli, nejaký čas napríklad štvrť sekundy už by sa mal prejaviť a ešte by nemusel príliš vadiť.. Proste si nemyslím že ide o zotrvačnosť.

A ešte, ak sa pilot dostane naozaj na hranicu pádu, a prudko pridá (alebo siahne do krídeliek), musí to padnúť, aj keby to bola vrtuľka z dmychadla. Tak je asi hlavne podstatné, ako ďaleko je rýchlosť modelu od tej hranice pádu, a ak je to s rezervou, nezhodí to ni veľká vrtuľa.. Ak je príliš blízko, asi stačí aj závan termiky.
- Tu je na mieste aj otázka či to nemá hladké lesklé krídlo, ja osobne na laminárne obtekanie u malých alebo pomalých modelov proste neverím a všade robím ak nie turbulátory tak drsný/nerovný povrch. ?
RedByron
modelár

Příspěvků: 263

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 3. 4. 2016 o 12:02 | odkaz na příspěvek
Coro, dík za reakciu -zhodneme sa na tom momente nie zotrvačnosti. Vidím, že obzor svojich úvah musím rozšíriť. P:S: model je konštrukčný s poťahom fóliou, vrátane krídel.
Bydlisko: Dolný Kubín
1 2 3
  • Přidat komentář
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodní stránka
  • 842 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelů
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galerie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazar
  • 12 inzerátov za posledných 24 hodín.
Setkání
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: Volko55,