Stavba pultu pre RC vysielač
Popis:
Potreba postaviť na pult pre vysielač na ovládanie modelov vznikla z dôvodu keď nebolo možné vysielač pohodlne nosiť zavesený na krku (2,4GHz anténa ho nevyváži a akumulátory ho prevažujú dole) a držať ho len tak v rukách nebolo to pravé orechové. A keď sa v piatok podvečer rozhodnete že v sobotu ráno idete lietať už ťažko niekde narýchlo kúpite hotový pult. Ak nie je možnosť si ho od niekoho požičať potom ostáva možnosť využiť svoju šikovnosť.
Pult je konštruovaný tak že vyhovie pre rozmery klasických vysielačov pre 4 a 6 kanálov. Vysielač sa vkladá do pultu tak že najprv vsunieme do pultu vysielač rukoväťou až táto zapadne pod predný doraz. Potom zhora nadol vtlačíme vysielač medzi gumené kliny z penovej gumy. Ide o mikroporéznu gumu, NIE molitan. Vysielač sa dopredu neposunie, jeho rukoväť je držaná predným dorazom. Zboku a zo strany pilota je držaný mantinelmi. Ruky pilota spočívajú na bokoch pultu zhora, pilot môže držať kniple palcami a ukazovákmi. Tlak medzi skrinkou vysielača a penovou tesniacou gumou z bokov je taký, že vysielač samovoľne nevypadne ani po prevrátení pultu hore nohami. Vysielač je možné vytiahnuť z pultu prstami bez použitia náradia, chce to cvik. Ak to ide ťažko, je možné ubrať z klinov z penovej gumy – urezať z nich ostrým nožom.
Použitý materiál: – truhlárska preglejka 6mm, extrudovaný polystyrén - zvyšky zo zatepľovania budov hr. 5cm, drevené hranoly buk 10x10x60mm 2ks, 10x20x80mm 1ks, 2ks závitová tyč M6 cca 25 - 30cm, matica M6 4ks, podložka Ø6,3/20 4ks, skrutky samorezné s kužeľovou hlavou do dreva Ø 2x15 počet ks cca 32ks, kliny z penovej gumy 6cm x 1,5cm, šírka klinu cca 1,5cm, krúžky na kľúče malé, priemer 1cm, lepidlá na polystyrén, lak na povrchovú úpravu.
Postup:
Zmeriame rozmery RC vysielača, hodnoty A,B,C,D, podľa obrázka.
obr1
Z truhlárskej preglejky si pripravíme spodnú dosku pre pult. Jej tvar si nakreslíme buď v CAD programe alebo rýchli realisti priamo na preglejku. Veľmi premýšľajúci jedinci určie objavia aj iné vhodné materiály.
Rozmery materiálu pre spodnú dosku – šírka C +9cm, hĺbka B +7cm
Pripravíme si 5 pásikov materiálu na lemovanie vnútornej strany pultu. Ako materiál použijeme buď preglejku, alebo plast 6mm, zvyšky od výrobcov reklamných tabúľ.
Rozmery pásikov 1ks D x (C+3cm), 2ks D x (A+1cm), 2ks D x cca5cm
Pásikmi olemujeme priestor pre uloženie vysielača, 1 pásik zo strany od pilota, dva pásiky z bokov, tak aby medzi vysielačom a pásikmi ostal voľný priestor 1,5cm. Vzájomná poloha podľa obrázku. V časti od pilota upevníme k pásikom dva drevené hranoly. Do týchto hranolov zhora neskoršie vyvŕtame otvory o priemere 6mm, do ktorých neskoršie upevníme závitové tyče.
Pre montáž pásikov – mantinelov si na na preglejkovú nakreslíme ceruzkou ich budúcu polohu a potom navŕtame dierky pre skrutky, priemer 2mm. Mantinelový systém spájame vzájomne k sebe lepidlom alebo skrutkami. Tak isto spojenie mantinelového systému so základnou doskou. Ja som preglejkovú základnú dosku s plastovými mantinelmi zoskrutkoval a drží to pevne.
obr2
Podľa vlastných predstáv pred montážou mantinelov a hranolov upravíme tvar základnej dosky tak aby vyhovovala požiadavkám pilota. Obrázok pre inšpiráciu:
obr3
Po zmontovaní tejto konštrukcie si pripravíme 3 hranoly z extrudovaného polystyrénu, o výške 5cm. Je potrebné aby 2 určené ako bočné mali jeden pravouhlý roh. Ako lepidlo je možné použiť Duvilax, epoxid, purex, iné lepidlá na polystyrén (STYROLEP...) Druh použitého lepidla vybrať podľa toho na aké materiály chceme polystyrén lepiť.
obr4
Polystyrénové hranoly prilepíme vhodným lepidlom k základnej doske pravouhlým rohom k mantinelu podľa obrázka. Najprv prilepíme bočné časti. Na strednej časti vyrežeme rohy aby vznikol priestor pre drevené bloky na upevnenie držiakov, potom túto časť prilepíme.
V prednej časti pultu pripevníme – prilepíme, priskrutkujeme – drevený hranol 10x20x80 slúžiaci ako predný doraz. Na základnú dosku ho uložíme užšou stranou (10mm, strana 20mm bude na výšku). Naňho zhora pripevníme – prilepíme, priskrutkujeme – kúsok preglejky alebo iného materiálu s rozmerom 80x20mm tak, aby materiál lícoval s prednou časťou dosky. Tekto vznikne hore previs ktorý bude zabezpečovať vysielač proti tomu aby jeho predná časť vypadla z pultu.
Medzery vzniknuté pri lepení polystyrénu je možné vytmeliť, zaliať PUREXom alebo inou tmeliacou hmotou. Po zaschnutí lepidla obrúsime polystyrénové hranoly do tvaru podľa základnej dosky, v hornej časti hrany zaoblíme brúsnym papierom. Polomer hrany zvolíme približne 1,5cm.
obr5
Povrchová úprava - Vzhľadom na to že extrudovaný polystyrén je krehký a ľahko sa otlačí a poškodí, bolo by vhodné jeho povrch chrániť. Ja som ho len natrel PAM-LAKom, naniesol som 5 vrstiev, zakaždým prebrúsené. Nejdem s tým na výstavu, nepulíroval som povrch. Otlčený pult nevadí až tak ako otlčené lietalo a ako sa raz vyjadril jeden môj kolega v práci „všetko je len do určitého času“. Povrch je možné tiež prelaminovať tenkým laminátom. Prípadne vytvoriť ochranu prilakovaním niekoľkých vrstiev materiálu nastrihaných z poškodených dámskych pančušiek. Alebo obväzu po dobe expirácie.
Na upevnenie nosných popruhov budú slúžiť držiaky ktoré vyrobíme zo závitovej tyče M6. Pred montážou ich upravíme tak že na jednom konci ich zbrúsime v dĺžke asi 8mm na obdĺžnikový prierez cca 6x2mm.
Do týchto koncov do zabrúsenej časti vyvŕtame otvory o priemere 2mm. Do otvorov prestrčíme kovové krúžky s priemerom cca 1cm (ako na kľúče). Do nich upevníme konce nosných popruhov pre ovládací pult. Ako nosné popruhy používam prívesky na kľúče ukončené malou karabínkou. Na každé plece ide jeden popruh, v zadnej časti za krkom ich mám spojené aby sa mi nezošmykli z pliec. Popruhy si potom síce obliekam ako tričko, ale držia pult stabilne, nelieta zo strany na stranu. Doporučujem nepoužívať šnúrky s plastovými rýchlospojkami, niektoré sa zvyknú pri záťaži rozpojiť.
obr6
obr7
obr8
obr9
Detail zabrúseného a prevŕtaného konca obr10
Držiak nosného popruhu - komplet obr11
Upevnenie držiaka v telese pultu: obr12
Do priestoru kde bude uložený vysielač prilepíme chemoprénom alebo podobným lepidlom 6ks klinov z penovej gumy, po 2 na bočné mantinely, 2 na mantinel zo strany pilota. Ak sa po čase otlačia ľahko sa dajú odstrániť, nalepia sa nové.
obr13
Doba zhotovenia pultu je 1 – 2 dni, závisí od použitých lepidiel a počtu lakovaní pri povrchovej úprave.
Foto prototypu:
obr14
obr15
obr16
obr17
obr18
obr19
Takto zostrojený pult funguje už 5 rokov, pre lietanie s lietadlom a vrtuľníkom. Snažil som sa využiť ako sa vraví čo dom dal. Pult používa už tretia súprava a chváli si ho.
Prajem úspešné lietanie.
A.