Bol som oslovený novým majiteľom kvadrokoptéry Phantom 3 Professional (P3P), aby som mu celý model uviedol do prevádzky, aktualizoval a nastavil. V druhej fáze si potom prial niekoľkodenné školenie, kde ho naučím základom bezpečného lietania s dronom, a tiež ako používať foto a video.
Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Professional | Zdroj: dji.com
V tomto dieli si prejdeme všetko, čo som s P3P urobil, než sme šli po prvýkrát vzlietnuť. V ďalšom dieli sa potom pozrieme na to, ako prebieha školenie.
Stiahnutie a zoznámenie s aplikáciou DJI GO
Prvým krokom bolo, že sme do mobilného telefónu Samsung Galaxy S5 stiahli aplikáciu zadarmo DJI GO z APP store. Tá je nevyhnutná pre nastavovanie dronu, prenos obrazu, kamery atď.
Potom stačilo zložiť ochranný kryt kamery, zapnúť vysielač, zapnúť Phantom 3 Professional a prepojiť telefón priloženým USB káblom telefón a vysielač.
Akonáhle je naviazané spojenie medzi vysielačom a dronom, zoznamujete sa s aplikáciou samotnou. Ukáže sa vám niekoľko uvítacích a informačných okien. Najdôležitejšia je však registrácia nového užívateľa alebo priamo LOGIN. V našom prípade sme museli vytvoriť nový užívateľský účet. Je potrebné zadať reálnu e-mailovú adresu a heslo. Po jeho potvrdení bol účet aktívny a nám sa zobrazila táto obrazovka.
Úvodná obrazovka aplikácie DJI GO
Po potvrdení voľby ENTER sa vám otvorí hlavná obrazovka a nabehne obraz z kamery.
Náhľad obrazu a ďalšie informácie o lete
Tu vidíte veľa údajov medzi ktoré patrí:
letový stav
stav GPS
stav riadiaceho a video (HD prenos) signálu
stav akumulátora v lietadle
menu nastavenia dronu, vysielača atď.
menu pre nastavenie kamery/fota
rýchle nastavenie fota
ovládanie kamery/fota
tlačidlo Home Point a jeho zmeny
tlačidlo automatického štartu/pristátia
Go Home tlačidlo
mapu vašej polohy letu
Poklepaním na malú obrazovku sa môžete prepínať a mať na veľkom okne mapu alebo obraz.
Aktualizácia firmware P3P
Teoreticky by ste mohli letieť už teraz. Pretože bola správna verzia (2.0.2) aplikácie DJI GO, nebolo potrebné ju aktualizovať. Firmware bol však neaktuálny (1.1.9). Nemusela by tak byť zaistená 100% funkčnosť. Preto som zo stránok tu stiahol najnovšiu verziu firmware (1.3.20).
Informácia o verzii firmware a aplikácia
Súbor v ZIPe som rozbalil na čistú micro SD kartu a začala aktualizácia.
Najprv som aktualizoval dron. Stačilo nezapínať RC súpravu, vložiť micro SD kartu do kamery a zapnúť model. Ten začal pravidelne pípať a dióda blikala striedavo na červeno a na zeleno. Občas sa pohol záves s kamerou. Celý proces trval asi 20 minút. Dióda potom svietila len na zeleno, dron pípal a oznamoval ukončenie aktualizácie.
Potom som vzal kartu, vložil ju do NTB a otvoril súbor TXT. Tam som videl informácie o stave aktualizácie. Súbor oznamoval SUCCESS, tzn. v poriadku.
Aktualizácia firmware vysielača
Po aktualizácii dronu som aktualizoval vysielač. Rovnaký súbor som nakopíroval na flash disk, vsunul ho do USB portu na vysielači a zapol ho. Po cca minúte sa rozsvietila na modro dióda. Keď dióda svieti na modro, prebieha aktualizácia. Po jej zhasnutí je proces hotový.
Potom sa všetko reštartovalo. V aplikácii DJI Go som skontroloval informácie o aktuálnom stave dronu a aktualizáciách. Pred letom som urobil aj kalibrácie kompasu. Tu vám úplne hore musí svietiť zelený text, že je všetko aktuálne a v poriadku. Ak tam je výkričník, musíte vykonať príslušný krok.
Kalibrácia vysielača
V mojom prípade bolo všetko úplne v poriadku. Musel som len urobiť posledný krok, inak by sa Phantom nedal poriadne ovládať. Kalibráciou vysielača som nastavil povely s prijímačom v drone.
Informácie o aktuálnosti firmware a ďalšie
Takto vyzerá menu. Nastavujete tu podrobne dron, vysielač (kalibrácia), náhľad, stav akumulátora, gimbal nastavenie a ďalšie možnosti.
Ďalšie nastavenie aplikácie DJI GO
Tu máte ukážku menu nastavenia kamery a foto. Tu máte opäť na výber z mnohých možností.
Nastavenie kamery v aplikácii DJI GO
Ešte v ten deň sme zašli na pole a vyskúšali prvý vzlet. Týmto začal aj kurz lietania s kvadrokoptérou Phantom 3 Professional. Ako dopadla prvá skúška môjho zverenca, ako stabilný je stabilný systém P3P, a ktoré funkcie sme otestovali, sa dočítate v ďalšom dieli.
Zdroj:
droncentrum.sk