iPhone je jedným z najlepších tech gadgetov, aké som kedy v živote mal. Má skvelý potenciál. Určený je hlavne pre biznis a internet, no časom sa z neho stala aj hracia konzola (nielen pre deti). Vďaka týmto schopnostiam sa dá využiť v mnoha oblastiach, aj v modelárstve. Chcel by som vám predstaviť zopár aplikácií, ktoré sú vhodné na naplánovanie letového dňa, správu dát a zábavu. Primárne sa zameriam na aplikácie, ktoré podávajú informácie o počasí.
Windguru
O Windguru som už písal na stránke košických modelárov, ale spomeniem zopár vecí, na ktoré som prišiel pri jeho používaní. Windguru pre iPhone vytvára externá spoločnosť, ktorá má zmluvný vzťah s Windguru. Na jednej strane je to fajn, pretože je zdarma, na druhej strane je to katastrofa, pretože updaty z nich musíme ťahať ako z chlpatej deky. Po updatovaní firmwaru iPhonu na verziu 3.0 sa stal Windguru nepoužiteľný, no za „krátky čas“ (asi mesiac) vydali update. Teraz je použiteľný, ale nie tak, ako predtým. Väčšina funkcií funguje, ale niekedy proste nenačíta dáta. Hlavne kôli mnohým nedostatkom nového Windguru som sa začal obzerať po iných aplikáciách pre iPhone.
AccuWeather
Túto aplikáciu som pri hľadaní obchádzal z toho dôvodu, že neponúkala „také skvelé funkcie“ ako ostatné weather aplikácie. Mýlil som sa. Je skvelá. Po jej prvom zapnutí si sama vyžiada povolenie, aby zistila vašu aktuálnu polohu prostredníctvom GPS. Takto nemusím ručne vyhľadávať miesto, pre ktoré chcem predpoveď – vrchol pohodlia. Pre ďalšie lokácie je možné použiť klasické hľadanie.
AccuWeather obsahuje v dolnom menu 6 ikoniek (záložiek): Weather, Radar, Video, Risk, Alarms a Alert.
Záložka weather ponúka základné informácie o aktuálnom počasí s peknou grafikou a je aj homescreen pri zapnutí aplikácie. V tejto záložke je možné pozrieť si predpovede:
- hodinové predpovede pre každú hodinu zvlášť
- denné predpovede pre nasledujúcich 15 dní
- idexy napr. UV index (intenzita UV žiarenia na grafickej škále od zelenej až po červenú), Air Quality index (viditeľnosť, vlhkosť, tiež graficky na škále)
Záložka Radar ponúka mapové zobrazenie teplých a studených frontov, oblakov a teplôt. Mapu je možné zoomovať.
V záložke Video je možné pozrieť si videopredpoveď pre celú Európu. Kvalita videa je zámerne znížená pre rýchlejšie načítanie videa napr. pri EDGE internetovom pripojení.
Risk ponúka graficky znázornené pravdepodobnosti napríklad búrok (aj z tepla), dažďa, silného vetra, snehu hmly a možného ľadovatenia.
Pri každom zapnutí aplikácie nás iPhone upozorní na prípadné varovania zmeny počasia zavibrovaním a v záložke Alarms sa zobrazí malé čísielko s počtom varovaní. Takto hneď viem, že sa môžu vyskytnúť napríklad búrky z tepla. Posledná záložka Alerts je dostupná len pre USA, pretože je spojená zo systémom varovania pred tornádami, zemetraseniami a vlnami tsunami. U nás takého prejavy počasia nie sú, takže toto mi ani nechýba. Video aplikácie:
AccuWeather je možné stiahnúť z AppStore zadarmo, pričom sa pohybuje v Top 10 aplikácií pre predpoveď počasia.
Obdobnou aplikáciou je aj The Weather Channel Standard alebo WeatherBug , ktoré poskytujú rovnaké informácie a sú tiež zadarmo. Rozdiel medzi Accuweather The weather channel standard a WeatherBug je minimálny, záleží od preferencií užívateľa a ako sa mu páči interface aplikácií. Mne osobne sa viac páči AccuWeather, pretože mám dojem, že sa rýchlejšie sťahujú dáta zo serverov a celkové aktualizácie sú častejšie. Pridávam ešte obrázky spomenutých aplikácií:
AeroWeather
Táto aplikácia slúži na zobrazovanie aktuálnych a presných informácií o poveternostných podmienkach (METAR) a tiež počasia (TAF). Dáta sú z letísk vybavených meteostanicou zo svetových databáz. Vybrať si môžete akékoľvek letisko kdekoľvek na svete pomocou koordinátov, mena letiska, aktuálnej GPS pozície alebo kódu ICAO.
Tieto informácie používajú piloti pre plánovanie letov a sú voľne dostupné na internete. iPhone ich sprostedkuje do jednoduchého rozhrania. Zobrazovanie informácií sa dá zvoliť v pôvodnom formáte (raw) ako to poznáte z internetu, alebo upravené ako ľahko zrozumiteľné texty. Výhodou tejto aplikácie je, že poskytuje veľmi presné informácie o aktuálnom počasí, neposkytuje grafické zobrazovanie a preto je svižná a prehľadná. AeroWeather je možné stiahnúť z AppStore zadarmo.
WindMeter
Windmeter je veľmi zaujímavou aplikáciou pre svahových pilotov. Je to v podstate anemometer v telefóne! iPhone má veľmi kvalitný mikrofón a na základe neho funguje celá aplikácia. Podstatou je to, že otočíte iPhone mikrofónom do vetra a on si „nahraje vietor“ a vyhodnotí, akú približne silu a rýchlosť môže mať. Vyzerá to prinajmenšom smiešne, ale verte, že to funguje. Pod touto aplikáciou sa skrývajú mesiace vývoja „vetra v mikrofóne“, ktoré sú dosť vierohodné. Je to prvý anemometer, z ktorého môžete telefonovať Lepšie ako slová je však video:
Nevýhodou je, že počas merania musíte byť ticho a niekedy je nepresná vplyvom hluku (bager, deti, hulákajúci takmer-dospelí, motorky). Aplikácia je k zakúpeniu v americkom AppStore za 0,99$, alebo EU AppStore za 0,99€. Je možné mať iTunes účet v US aj EU. Je to ako mať gmail s koncovkou .com alebo .fr
GPSkit
GPSkit je mapová aplikácia pre routing, touring, geocaching a podobné činnosti, pri ktorých je GPS pomôckou. Hlavnou časťou aplikácie je mapová obrazovka, na ktorej si môžete meniť typ máp: Street (klasické zobrazenie ulíc a ciest), Topo (mapa s vrstevnicami) a Image (satelitné snímky) s možnosťou zobrazenia aktuálnej polohy. Mapy sa sťahujú cez internet (WiFi, EDGE alebo 3G) a ukladajú sa do cache pamäti, takže ich je možné použiť aj v offline režime. Mapu je možné plynulo zoomovať, merať vzdialeností od aktuálnej pozície k nejakému bodu, alebo od bodu A po bod B (ako pravítko). Zaujímavé miesta sa dajú označiť špendlíkom (napr. miesta na lietanie, svahy, jazerá, miesta na opaľovanie...) a potom sa môžete navigovať na tieto miesta s možnosťou nahrávania prejdenej trasy. Je to vhodné napr. pre hľadanie svahov v mieste, ktoré nepoznáte, alebo označenie miesta „Tu som lietal“, aby ste sa mohli niekedy vrátiť na to miesto. Tieto waypointy a nahrané trasy sa dajú poslať mailom alebo exportovať do Google máp.
Ďalšou záložkou je Dashboard, ktorý je vlastne panel informácií. Každá položka je konfigurovateľná. Je možné meniť jednotky napr. pri rýchlosti: m/s, ft/s, mph, ft/min, km/h, m/min a uzly. Ďalšie záložky sú na správu waypointov a uložených trás.
GPSkti stojí 9,99€/$. Aplikáciu je možné nahradiť inými, ktoré sú zadarmo, napr. Google maps, SunCompass, ale žiadna neponúka komplexné GPS riešenia v jednej aplikácií.
X-Plane
Poslednou aplikáciou, ktorú spomeniem je simulácia na škaredé dni. X-Plane možno poznáte z PC a rovnako dobre je spracovaná aj na iPhone. Grafika je skvelá (vraj lepšia ako na PSPčku) a letový model je úžasný. Zabudnete, že sa hráte s telefónom. Lietadlo sa ovláda akcelerometrom - jednoduchým nakláňaním a ovládacími prvkami na displeji. Lepšie je raz vidieť ako 1000 krát počuť, tak si pozrite video: http://www.youtube.com/watch?v=lO7CnNY3AK4&feature=player_embedded
Ja mám iPhone a v spolupráci s MacBookom je to celkom šikovný nástroj. Iný telefón by som nechcel, iba ak novší iPhone.
Týmto článkom som ale nechcel vyvolať dohady o tom, či je iPhone dobrý alebo nie, chcel som ukázať, že aj na telefóne sa nájdu aplikácie, ktoré sa dajú využiť aj v modelárstve. Možno postupom času bude podobné aplikácie ponúkať aj Nokia, LG alebo Sony Ericsson. Budem preto rád, ak máte nejaké pripomienky k článku, kľudne pridajte aj aplikácie na iné telefóny, ktoré využívate, prípadne aj na iPhone. Na dohady o vhodnosti a funčnosti iPhonu sú iné fóra.
Len tu nezacnite rozoberat iPhone, ci je dobry, zly atd.. Je to kazdeho vec, ma plusy aj minusy.. takze pst..
K teme:
Pekne zhrnutie aplikacii, dufam, ze chalani z RCletky Kosice sa nebudu hnevat (DaggyMAC - asi ich ale poznas )
Ten merac stupnov je na mnohych novych smartphonoch, staci hladat.. Vo Windows Mobile je tusim aj od zakladu (aspon v HTC urcite)..
iPhone ma ten mikrofon naozaj super, ten Wind Meter som na nom uz skusal (na kamaratovom iPhone)..
Miesto toho pocasia, by som si ale radsej dal do zaloziek prehliadaca stranku www.SHMU.sk - konkretne model ALADIN.. Zda sa mi to najpresnejsia predpoved..
Ja mam v iphone aplikaciu Helitach - odmera otacky podla zvuku, Rc pitch - nastavuju sa tym uhly a pod. nikdy som nepouzil. Este mam aj app Robbe/T-rex aplikacia o rexoch náhradných dieloch k nim a dealeroch.