Uživatelské jméno

Heslo

RC PORTAL

autor zpráva
vrato
modelár

Příspěvků: 232

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 6. 1. 2021 o 12:36 | odkaz na příspěvek
Akym spôsobom presne brúsite nábežku? Na rcmanii som našiel , že v Rcrevue 9/2007 bol článok s prípravkami, ale nemám ten časopis. V starom modelári som videl jeden prípravok z preglejky a balzy alwbo dýhy a smirgloveho papiera. Niečo podobne ako som skúsil vyrezat ja zo styroduru: ...je to správna cesta? Nalepím šmyrgel, ale ako sa to rieši pri lichobežníkovom krídle som zmenšujúcim sa profilom? Zatiaľ mám pripravené krídla s nalepenou balzovou lištou a zkosené narex hoblíkom: . Sorry ak tu už niekde táto téma je, ale nenašiel som.
Bydlisko: Ružomberok - Bratislava ( 45 rokov )
macil
modelár

Příspěvků: 1091

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 6. 1. 2021 o 15:49 | odkaz na příspěvek
Vždy som brúsil tak nejak od oka.
Bydlisko: KE - Furča
Joba
modelár

Příspěvků: 1408

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 6. 1. 2021 o 17:36 | odkaz na příspěvek
Buď si spravíš z kuprexitu koncové šablóny podľa ktorých to vybrusis na brusnom papiery nalepenom na doske alebo podobne bez šablón podľa radiusu nabezky
Bydlisko: Bratislava -Karlova Ves ( 58 rokov )
destelant
modelár

Příspěvků: 916

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 7. 1. 2021 o 10:47 | odkaz na příspěvek
Presne od oka...
Bydlisko: Hurbanovo ( 58 rokov )
BOravec
modelár

Příspěvků: 575

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 7. 1. 2021 o 15:35 | odkaz na příspěvek
Tak nejak od oka je síce fajn, ale treba mať cvik a dobré oko na to ako má profil v nábežnej časti vyzerať. Pri zložitejšom pôdoryse doporučujem šablóny. Ale ak má model aj skutočne dobre lietať, tak doporučujem pracovať čo najpresnejšie. Výkony lietadla dosť podstatne závisia od jeho tvaru a tým myslím celé lietadlo.
Bydlisko: Bratislava
vrato
modelár

Příspěvků: 232

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 7. 1. 2021 o 23:09 | odkaz na příspěvek
Spravim koncove sablony z 2mm textitu....
Bydlisko: Ružomberok - Bratislava ( 45 rokov )
RedBaron
modelár

Příspěvků: 216

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 8. 1. 2021 o 16:17 | odkaz na příspěvek
Ahoj, v prílohe Ti posielam ten článok z RCR 2007/9. Mne sa osvedčilo dobrúsiť balzové nábežné hrany - polotovar. atramodel.sk/zakladna-ponuka/stavebny-material-naradie/nabezne-listy/
Bydlisko: Nitra ( 59 rokov )
vrato
modelár

Příspěvků: 232

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 8. 1. 2021 o 18:07 | odkaz na příspěvek
Dakujem, presne tento duplikator na rcmanii spominali, myslel som,ze v RC revue budu este ine pomocky. Jedno kridlo uz mam. Pouzil som "Jobovu" metodu. web
jedna polovica ma meter dlzku
Bydlisko: Ružomberok - Bratislava ( 45 rokov )
Janko-O
modelár

Příspěvků: 106

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 9. 1. 2021 o 16:01 | odkaz na příspěvek
macil:
Vždy som brúsil tak nejak od oka.


Ak by som sa mohol do tejto debaty nesmelo zapojiť, tak by som sa priklonil na Macilovu stranu.
Inými slovami: na presnom tvare nábežnej hrany, ale aj celého profilu krídla (u rekreačných (nesúťažných) modelov) zase až tak veľmi nezáleží.

Skôr je to otázka "dobrého pocitu", keď modelár sám seba presvedčí, že ak je profil (vrátane nábežnej hrany) dobre - presne vybrúsený, tak model isto bude dobre lietať. A samozrejme tu je aj otázka estetiky.

V skutočnosti na letové vlastnosti má oveľa väčší vplyv "geometria" modelu, ako dokonalý tvar profilu krídla.
Geometriou modelu rozumiem:
- neskrútené nosné aj ovládacie plochy modelu a samozrejme aj trup
- "správne uhly" - rovnobežnosť krídla a VOP, kolmosť SOP a VOP
- symetria modelu: pri pohľade zhora (aby jedno krídlo "nepredbiehalo" to druhé krídlo, to isté polovice VOP)
- negatívy na koncoch krídel a pod.

..........................................................................

Ak toto model spĺňa, tak dodržanie presného tvaru profilu krídla nemá na bežné rekreačné poletovanie nijako závratný vplyv.
Dôkazom sú krídla potiahnuté papierom, vliesom, fóliou ...
V mieste rebra je profil perfektný, ale kdekoľvek medzi rebrami (a obzvlášť v strede) je skutočný tvar profilu na hony vzdialený perfektnosti.
Dôvodom je prehnutie poťahu.

Takéto modely má mnoho modelárov a nedá sa povedať, že by sa sťažovali, ako ten model vďaka prehnutému poťahu medzi rebrami mizerne lieta.

Toto potvrdzuje aj teória, ktorá hovorí, že v rozsahu (pre zvyčajné poletovanie) bežných uhlov nábehu (0 až 6 stupňov) sú vlastnosti profilov prakticky rovnaké.
Ako príklad je tu závislosť Koeficientu Vztlaku (Cl) na Uhle nábehu (Alpha) pre rôzne hrúbky profilu:



A ani iné parametre profilu spravidla nemajú na letové vlastnosti modelu v spomínanom rozsahu uhlov nábehu nejaký nepriaznivý vplyv.

Áno, krídlo s nie úplne presným profilom má možno mierne iné vlastnosti ako krídlo s presným profilom, ale nedá sa povedať, že pre rekreačné účely by tieto vlastnosti boli zlé - nevhodné, z pohľadu nepredvídateľných - zákerných letových vlastností modelu.

Rozdiel medzi krídlom s presným profilom a krídlom s nepresným profilom sa prejaví v extrémnych situáciách, napr. pri veľkých uhloch nábehu, pri vyšších rýchlostiach (nižší aerodynamický odpor presného profilu), či naopak pri veľmi nízkych rýchlostiach (lepšia odolnosť presného profilu pri odtrhnutí prúdnic).

Pravdou však je, že rekreačný modelár by sa mal radšej vyhýbať extrémnym letovým situáciám.
Bydlisko: Banská Bystrica
vrato
modelár

Příspěvků: 232

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 9. 1. 2021 o 17:34 | odkaz na příspěvek
Super, kazdy nazor vitany, samozrejme aj ja som pri prvych rekreacnych modeloch riesil brusenie od oka. Aj tento model, pri ktorom som polozil otazku, nie je ziadny sutazny sampion, ale clovek sa chce technologicky posuvat v modelarcine dopredu a prave pri rekreacnych modeloch vychytat metody, ktore sa daju pouzit neskor pri modeloch, ktore uz tuto presnost vyzaduju. Ono mozem potvrdit na zaklade tejto skusenosti, ze prave metoda koncovych sablon bola jednak presnejsia ako od oka a myslim, ze aj odost rychlejsia. Obe kridla mi trvali aj s pripravou sablonky hodinku maximalne. Toto vlakno som zalozil, aby sme sa podelili o skusenosti, tak kludne piste dalej...
Bydlisko: Ružomberok - Bratislava ( 45 rokov )
ludicek
modelár

Příspěvků: 592

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 9. 1. 2021 o 18:41 | odkaz na příspěvek
......Pravdou však je, že rekreačný modelár by sa mal radšej vyhýbať extrémnym letovým situáciám....


Tí čo ma poznajú vedia, že lietam prevažne v extrémnych situáciách prúdenia .... a aj tak brúsim od oka.
Och ak by som si zabrúsil .... ale teraz prevažne pálim z EPP. Tak na relax.
A za každým vyrezaným modelom z EPP zisťujem čo sa dá zlepšiť.
Ľ.
Bydlisko: Prešov, Ľubotice ( 44 rokov )
flyabit
modelár

Příspěvků: 187

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 12. 1. 2021 o 14:16 | odkaz na příspěvek
Takto niak to robim ja https://www.youtube.com/watch?v=bp2xQIvJO8E&t=213s. Ten hoblik je celkom dolezity. Nerobim si tu strednu risku na nabezke. Sablony nelepim na konce iba perom nakreslim tvar profilu na oba konce kridla. Podla tej linky na konci kridla mam kontrolu pri pohlade zboku .
Bydlisko: Bratislava
Joba
modelár

Příspěvků: 1408

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 12. 1. 2021 o 21:10 | odkaz na příspěvek
Takto nejak si neviem predstaviť robiť nábežku na dlhšom krídle
Bydlisko: Bratislava -Karlova Ves ( 58 rokov )
majsterko
modelár

Příspěvků: 632

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 14. 1. 2021 o 18:17 | odkaz na příspěvek
Na takéto "práce" mám vyrobené "brúsítko" ktoré má dĺžku 390mm a šírku 65mm.Základňa je 4mm duralový plech a rukoväť je vyrezaná a vybrúsená z tvrdého dreva.Používam tam brúsny papier z roliek.Nie je problém vybrúsiť nábežku aj na dlhšom krídle.Dá sa brúsiť jednou rukou,prípadne obidvoma rukami.
Bydlisko: Očkov ( 60 rokov )
flyabit
modelár

Příspěvků: 187

Moje modely
Poslat zprávu
Zpráva odeslána: 15. 1. 2021 o 10:43 | odkaz na příspěvek
No robil som zatial iba do rozpatia 1,6m, takze polovica kridla ma okolo 70cm.
Bydlisko: Bratislava
  • Odpovědět
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodní stránka
  • 214 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelů
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galerie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazar
  • 10 inzerátov za posledných 24 hodín.
Setkání
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: ozzy, Seno62, martin-,